Kaddáfí má převahu, říkají američtí zpravodajci

Washington se k zásahu proti Muammaru Kaddáfímu nechystá. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová zamíří na Blízký východ a setká se i představiteli libyjské opozice. Ve Washingtonu ale zpochybnila význam případného vyhlášení bezletové zóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washington

Washington | Foto: Vojtěch Pohanka

„Ráda bych připomněla, že jsme měli bezletovou zónu nad Irákem,“ prohlásila Hillary Clintonová při slyšení ve Sněmovně reprezentantů v odkazu na devadesátá léta.

„Saddámu Husajnovi to nezabránilo v masakrování vlastního národa a nezbavilo ho to moci.“ Šéfka americké diplomacie pak pokrčovala dalším příkladem z nedávné minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka přináší informace z Washingtonu

„Vyhlásili jsme bezletovou zónu a pak jsme sedmdesát osm dnů bombardovali Srbsko. Tehdejšího prezidenta Slobodana Miloševiče to nepřimělo k odstoupení. A co bylo podstatnější: Z Kosova se nestáhl, dokud jsme tam neposlali spolu se spojenci pozemní jednotky,“ připomněla Hillary Clintonová.

Washington v každém případě nepodnikne proti Muammaru Kaddáfímu žádnou akci, pokud nebude mít pověření mezinárodní komunity, tedy Rady bezpečnosti OSN.

Bílý dům si navíc zjevně nemyslí, že mají libyjští povstalci reálnou šanci nad Muammarem Kaddáfím vojensky zvítězit.

"Kaddáfí je dobře vyzbrojený"

„Kaddáfí je odhodlaný se bránit dlouho a bez ohledu na spekulace v tisku nejeví žádné známky, že by se chystal ustoupit,“ prohlásil James Clapper, ředitel amerických tajných služeb.

Při slyšení v Senátu zdůraznil, že je libyjský vládce dobře vyzbrojený. „Libyjskou protileteckou obranu vybavenou radary a střely země-vzduch nejde brát na lehkou váhu,“ uvedl.

Ve Washingtonu tak pokračuje situace, kdy někteří významní zákonodárci žádají razantní vojenský zásah proti Muammaru Kaddáfímu. Bílý dům a ministerstvo zahraničí a Pentagon jsou ale proti, pokud s tím nebude souhlasit Rada bezpečnosti OSN, což je vzhledem k dosavadnímu odporu Ruska a Číny prakticky vyloučené.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme