Kaddáfí na historické návštěvě v Bruselu

Ve velkém stylu se odehrává historická návštěva libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Bruselu. Je to jeho vůbec první cesta do Evropy po 15 letech. Cíl je přitom podle bruselské exekutivy jasný - úplně normalizovat vztahy mezi Evropskou unií a Libyí, která měla dlouhé roky nálepku sponzora světového terorismu. Právě nynější jednání završují Kaddáfího politické manévrování, jehož cílem je dostat zemi z izolace opět na mezinárodní scénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Kaddáfí a R. Prodi | Foto: EPA

K zásadnímu obratu ve vztazích mezi Libyí a západními zeměmi došlo už loni. Kaddáfího režim se zřekl svého programu vývoje zbraní hromadného ničení a uznal odpovědnost za pumový atentát na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988.

Západ se mu za to odměňuje - změnu atmosféry stvrdila už březnová návštěva britského premiéra Tonyho Blaira v Tripolisu. A odezvy se dočkal také z USA - Bílý dům právě minulý týden zmírnil hospodářské sankce, které na Libyi dříve uvalil. Dnešní návštěva Bruselu završuje obrat Kaddáfího ve spojence Evropské unie.

"Je to velký den, za který chci plukovníku Kaddáfímu a jeho spolupracovníkům vřele poděkovat," říká šéf Evropské komise Romano Prodi. Jako zásadní moment v mezinárodní politice vnímá cestu do Bruselu i sám Kaddáfí.

Libyjský vůdce se usadil v beduínském stanu v zámeckém parku v Audergdamu. Jeho návštěvu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Police uzavřela okolí sídla Evropské komise. Přímo před ním skandovali plukovníkovi stoupenci. O kus dál naopak protestovaly hloučky libyjských disidentů.

Kritická je i organizace Amnesty International. Ta obvinila Kaddáfího režim, že stále vězní, mučí a popravuje politické vězně. Podle její zprávy nadále dochází ke zneužívání moci a v zemi "vládne ovzduší strachu". Amnesty International proto vybízí unii, aby Kaddáfímu vyslala "silný signál", že podmínkou sblížení je respektování lidských práv.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme