Kaddáfí nechal znovu bombardovat Rás Lanúf, snaží se zastavit postup povstalců

Nové nálety dnes podnikly síly věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu na ropný přístav Rás Lanúf. Snaží se tak bránit opozici v postupu na hlavní město Tripolis. Libyjští povstalci žádají vojenskou pomoc od mezinárodního společenství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouř stoupající u ropného terminálu Rás Lanúf po útoku vládních letadel

kouř stoupající u ropného terminálu Rás Lanúf po útoku vládních letadel | Zdroj: ČTK

Při bojích mezi povstalci a jednotkami Muammara Kaddáfího dnes zemřelo mnoho dalších lidí, ani jedna ze stran ale zřejmě nedobyla žádné významné vítězství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Libye se do Stalo se dnes přihlásil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín

Podle zvláštního zpravodaje v Libyi Martina Dorazína jsou informace o bojích stále protichůdné.

Kaddáfího vojáci zastavili postup povstalců za městem Rás Lánúf, kde je strategický ropný přístav. Opoziční síly už směřovaly k městu Bin Džavád, které by jim otevřelo cestu až k diktátorově baště Syrtu, narazily tam ale na tvrdý odpor.

„Svědci, kteří se vracejí z oblasti, potvrzují stahování povstalců i s technikou zpátky k Rás Lanúfu. Město bylo potom během dne několikrát bombardováno a zahynulo tam několik lidí,“ popsal Dorazín.

Těžká je podle něj situace také ve městě Misurát. To sice kontrolují povstalci, z obou stran je ale obklopeno jednotkami Muammara Kaddáfího a hrozí mu humanitární krize. Docházejí zásoby potravin a vody. Podobně je na tom i město Zavíja poblíž Tripolisu.

„Mluvil jsem s několika veliteli povstaleckých milicí i s obyčejnými řadovými vojáky a nikdo si tady nepřeje nic jiného, než vyhlášení bezletové zóny, protože jestli tady mají lidé z něčeho strach, tak jsou to Kaddáfího letouny, které bombardují města na pobřeží,“ uvedl Dorazín.

Panují i obavy, že by Kaddáfího letectvo mohlo bombardovat i větší města směrem na východ, jako jsou Benghází nebo Tobrúk. „Proto by bylo vyhlášení bezletové zóny krokem, který by mohl zásadně změnit průběh libyjského konfliktu, zejména pokud jde o civilní oběti rozsáhlejšího leteckého úderu,“ dodal zpravodaj.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme