Kaddáfí opět vyhrožuje Západu i povstalcům. Ti v jeho návrat nevěří

Po několikadenní odmlce ze své skrýše promluvil svržený libyjský vůdce Muammara Kaddáfí. V telefonátu spřízněné stanici prohlásil, že se opět vrátí k moci a vyžene ze země všechny agresory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Civilisté v Tripolisu oslavují vítězství rebelů | Zdroj: Reuters

Povstalci rozšířili ultimátum obráncům Syrty o týden. Právě v Syrtě zůstávají zřejmě poslední Kaddáfího vojáci. Podle syna Muammara Kaddáfího Sajfa je tam ještě dvacet tisíc lidí připravených chránit toto město do posledního.

V Kaddáfího rodině ale zřejmě nastal rozkol. Sajfův mladíš bratr Sáádí je ochoten se vzdát a vyjednávat o podmínkách bezpečného odchodu.

Povstalci také oznámili, že na západě od Tripolisu chytili Abdala Atího Ubajdího, bývalého premiéra a ministr zahraničí Kaddáfího režimu. Ubajdí ovšem tvrdí, že se vzdal sám.

Muammar Kaddáfí v telefonátu pohrozil krvavou odvetou povstalcům i jejich západním pomahačům. V Tripolisu už ale v návrat obávaného plukovníka nevěří. Vládne tady zvláštní mezidobí. Starý režim je pryč, ale nový ještě nepřišel a lidé s napětím čekají, co bude dál.

Libye neměla přes čtyřicet let žádný politický systém. Nebyly tady žádné politické strany, odborové svazy a prakticky ani společenské organizace.

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme