Kaddáfí prý umožní OSN zjistit humanitární situaci v Libyi

Libyjská vláda Muammara Kaddáfího má umožnit OSN prozkoumat humanitární situaci ve své zemi. S generálním tajemníkem Pan Ki-munem o tom telefonicky jednal libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa, který podle dostupných zpráv souhlasil s okamžitým vysláním skupiny Spojených národů do Tripolisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžké boje mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami v Libyi pokračují | Foto: ČTK/AP

Tvrdé boje mezi povstalci a jednotkami věrnými Kaddáfímu pokračují. Zprávy o výsledcích si ale vzájemně odporují. Zatímco povstalci hlásí udržení dobytých pozic, zcela opačné informace přináší libyjská státní televize.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun znovu požadoval okamžité zastavení útoků na civilisty. Po střetech v nemocnicích stále zůstává spousta zraněných. Ostřelovali je prý hlavně černošští žoldnéři:

„Máme tady hlavně střelná zranění. Odstřelovači schválně mířili na nohy nebo do břicha. Jiné lidi zabili přímo na místě, bylo jich asi 200. Tady leží můj bratr; taky ho postřelili,“ řekl zvláštnímu zpravodaji Českému rozhlasu ošetřují lékař.

Svoji expertní skupinu už do Libye vyslala Evropská unie. Tým bude na místě zjišťovat humanitární situaci a posoudí, jak by mohlo společenství pomoci. O mezinárodní pomoc stojí i mnoho Libyjců.

„Musíme dokončit naši revoluci, nic jiného nám nezbývá. Teď ale nejvíc ze všeho potřebujeme pomoc OSN a Spojených států,“ říká asi 70letý Menem a Ahmed jeho slova potvrzuje: “Potřebujeme podporu ze strany OSN; někdo nás musí ochránit před leteckými útoky. Čím více času bude Kaddáfí mít, tím více lidí zabije.“

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme