Kaddáfí údajně navrhl jednání o svém odchodu

Libyjští povstalci odmítli jednat s Muammarem Kaddáfím. Informuje o tom televize televize Al-Džazíra s tím, že libyjský vůdce prý navrhl schůzku Všeobecného lidového kongresu. Na ní by se mělo jednat o Kaddáfího odstoupení a zárukách, které by v takovém případě získal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohořelý výtisk Kaddáfího knihy | Foto: AFP

Konkrétně prý Kaddáfí požaduje, aby byla zajištěna osobní bezpečnost pro něj a jeho rodinu. Ale i to, že nebudou postaveni před soud. Podle opozice by ale tyto podmínky zajistily Kaddáfímu čestný odchod a hlavně pak urazily jeho oběti.

Podle zvláštního zpravodaje v Libyi Martina Dorazína jsou informace o bojích stále protichůdné.

Kaddáfího vojáci zastavili postup povstalců za městem Rás Lánúf, kde je strategický ropný přístav. Opoziční síly už směřovaly k městu Bin Džavád, které by jim otevřelo cestu až k diktátorově baště Syrtu, narazily tam ale na tvrdý odpor.

Povstalci naléhavě žádají o prosazení bezletové zóny nad celou zemí. K tomu na svém summitu vyzvaly také země Perského zálivu.

Jeden ze synů plukovníka Kaddáfího prohlásil, že jestliže jeho otec odstoupí a opustí uemi, pak Libyi čeká občanská válka. Podle rebelů je to ale přesně naopak. Příčinou konfliktu je diktatura Muammara Kaddáfího.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme