Kaddáfí varoval před intervencí. Čeká vás krvavá válka, řekl

Čeká vás krvavá válka, varoval libyjský vůdce Muammar Kaddáfí Západ před vojenským zásahem. V zemi vládne chaos a vojenské jednotky loajální diktátorovi se s povstalci přetahují o dobytá území. Kaddáfí dnes znovu vystoupil v televizním projevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaddáfího odpůrci v Benghází | Zdroj: Reuters

Oddíly libyjského vůdce se dnes nakrátko zmocnily hlavního ropného vývozního terminálu Briga, ale opozice jej získala zpět. Kaddáfí ale nicméně znovu získal pod kontrolou dvě strategická města západně od Tripolisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Libyi shrnuje redaktor Jaromír Marek

Ve městě Adžedábíja ležícím 140 kilometrů jižně od centra opozice Benghází letectvo bombardovalo muniční sklad na okraji města. Podle svědků se k městu přibližují Kaddáfího jednotky.

U západního okraje města se shromažďují síly opozice, aby se připravily na boj s Kaddáfího vojskem. Podle arabských televizních jsou mezi také dobrovolníci. V Benghází by jich mělo být několik tisíc.

V okolí města se učí zacházet se zbraněmi, aby se potom mohli připojit k těm částem profesionální armády, které se podle všeho připravují k tažení na Tripolis.

V zemi už se dá mluvit o skutečné občanské válce. Pokud jde o uprchlickou krizi, ta je palčivá zejména na hranicích mezi Libyí a Tuniskem. Prchají tam tisíce lidí, především dělníků z asijských zemí, ale také z Egypta.

Libye také zásadně omezila těžbu ropy a její vývoz se téměř zastavil.

Svět podle diktátora nerozumí systému v Libyi

Kaddáfí dnes v Tripolisu vystoupil s projevem přenášeným i libyjskou televizí. Znovu zopakoval, že za současnou krizí stojí organizace Al-Káida, která dala mládeži drogy.

Diktátor řekl, že je připraven diskutovat s kýmkoli, ale nikdo s ním prý diskutovat nechce. "Oni nediskutují, nemají žádné požadavky," uvedl doslova.

Muammar Kaddáfí burcuje své stoupence (2. 3. 2011) | Foto: ČTK

Na adresu Západu vzkázal, že nikdy nepřipustí, aby cizí vojska vstoupila do země. "Zahájíme krvavou válku a tisíce a tisíce Libyjců zahynou, pokud USA a NATO vstoupí do Libye. Budeme bojovat do posledního muže, do poslední ženy,“ prohlásil Kaddáfí.

Znovu také opakoval, že svět nerozumí politickému systému v Libyi, kde si podle něj vládne lid sám a on nemá žádnou funkci, a nemá se tak ani čeho vzdát.

Martin Dorazín, Martin Hromádka, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme