Kaddáfí vyhrožuje Evropě: Zaplaťte nebo zčernáte

Summit Evropské a Africké unie hostí v Lybii plukovník Kaddáfí. Nezůstal nic dlužen své pověsti a hned ze začátku začal vyhrožovat Evropě, že pokud křesťanská bílá Evropa nezaplatí Lybii minimálně 5 miliard eur tak zčerná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herman Van Rompuy s lybijským vůdcem Kaddáfím na summitu EU a Africké unie | Zdroj: ČTK

Plukovník Kaddáfí takto v podstatě zopakoval svou výzvu z letošního srpna, kdy se v Římě dožadoval finanční i technické pomoci při hlídání námořní hranice. Přes Středozemní moře totiž do Evropy proudí z Afriky řada ilegálních imigrantů. A i o tom, jak tuto situaci řešit diplomaté jednají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O summitu EU a Africké unie mluvil na Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Částku pěti miliard eur Evropská unie označila za přehnanou. Nicméně je všem jasné, že otázku ilegálních přistěhovalců bude muset řešit Evropa společně s Afrikou. To znamená, že nějaké prostředky a technickou pomoc by Evropa nakonec mohla poskytnout.

Hlídání hranice ale přistěhovalectví nevyřeší úplně. Dokud se v Evropě bude žít mnohem lépe než v Africe, tak příliv lidí neustane. Evropa se snaží podporovat africkou ekonomiku výměnou za respektování lidských práv či liberalizaci trhů. Mnohem důležitějším obchodním a investičním partnerem je dnes pro Afriku ale Čína, která navíc žádné lidskoprávní otázky neřeší. Evropě tak schází páky na prosazení jejích požadavků.

Součástí závěrečného prohlášení summitu má být odsouzení protiústavních a násilných změn režimů. Na tom se všichni politici shodnou, protože ani africkým diktátorům se nelíbí možnost, že je někdo svrhne a popraví.

Ale na dalších otázkách už je dohoda mnohem složitější. Na summit sice po protestech evropských států nedorazil súdánský prezident Omar Al Bašír, kterého kvůli válečným zločinům a zločinům proti lidskosti hledá mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Zúčastnil se ho ale například neméně problémový zimbabwský diktátor Robert Mugabe.

Summit žádá respektování výsledků referenda o nezávislosti jižního Súdánu, které se má konat začátkem příštího roku. Jenže se dá s úspěchem pochybovat o tom, že by se Súdán vzdal bez boje tohoto regionu bohatého na ropu.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme