Kaddáfí žádá po EU miliardy eur na zastavení imigrantů

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v Římě jedná o italských investicích do libyjského průmyslu a naopak. Itálie je hlavní obchodní partner Libye. Před dvěma roky Itálie podepsala s Libyí dohodu o spolupráci, kterou africké země ocenily dokonce jako příklad postkoloniálních reparací. Itálii reparace budou stát pět miliard eur, ale Kaddáfí prohlásil, že bude upřednostňovat italské investice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kaddáfí chce zemi modernizovat a nabízí také mimořádně výhodné podmínky zahraničním investorům. Itálie by se chtěla zapojit do kontraktů na výstavbu železnic, kde zatím pracuje Rusko a Čína. Dále se zajímá o zakázky na výstavbu elektrické distribuční sítě, na výstavbu metra v Tripolisu a má zájem také o modernizaci libyjského vojenského letectva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Itálii mluvila spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi.

Na druhé straně Itálie otevírá dveře libyjským kapitálům. Libye koupila šestiprocentní podíl v bance Unicredit a libyjský kapitál proniká i do jiných bank a podniků jako je například petrolejářský hodling Eni nebo třeba Juventus.

Muammar Kaddáfí navíc požaduje na Evropské unii pět miliard eur ročně pro boj proti ilegální imigraci. Libye je totiž země, přes kterou jdou proudy afrických imigrantů do Evropy. Evropa proto žádá Libyi, aby to zastavila, ale ta není schopná sama kontrolovat své pozemní hranice a starat se o jeden či dva miliony ilegálních imigrantů v libyjských přístavech.

Humanitární organizace jako Amnesty International často Libyi kritizují za špatné zacházení s ilegálními imigranty. Kaddáfí proto chce, aby Evropská unie Libyi pomohla pěti miliardami eur ročně, jinak se proud Afričanů mířících do Evropy nezastaví.

Vědunka Lunardi, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme