Kaddáfí ztrácí i západ Libye, schyluje se k bitvě o Tripolis

Oslabený diktátor Muammar Kaddáfí ztrácí kontrolu už i nad západním pobřežím Libye. Uprchlíci v Tunisku nejnověji popisují situaci ve městě Zuara asi 120 kilometrů západně od Tripolisu. Vládnou mu uliční výbory, které vysílají hlídky ozbrojené automatickými puškami. Po armádě nebo policii se slehla zem. V hlavním městě Tripolisu ale podle svědků zůstávají silně vyzbrojení stoupenci Kaddáfího.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci ovládli i policejní stanici ve městě Tobruk

Povstalci ovládli i policejní stanici ve městě Tobruk | Zdroj: ČTK

Ještě před několika dny kontroloval Kaddáfí celé západní pobřeží, ale dnes už je zatlačen více méně jen do Tripolisu. Základny žoldnéřů jsou už jen metropoli a u města Saba uprostřed pouště, kde má diktátor své letní sídlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Libyi shrnuje redaktor Ondřej BOuda

Světoví politici začínají mluvit o posledních dnech režimu. Nicméně to neznamená, že by se Kaddáfí nesnažil udržet u moci.

Města, nad kterými ztratil kontrolu, nechává bombardovat letecky. Řada pilotů ale odmítá plnit rozkazy a buď se pokouší dezertovat, nebo se posádky raději katapultují z letadla.

Kaddáfí proto nejnověji zkouší Libyjce podplatit. Nabízí amnestii a peněžitou odměnu každému, kdo složí zbraně a bude informovat úřady o vůdcích revoluce.

Podle některých humanitárních organizací už při nepokojích v Libyi zemřelo přes tisíc lidí. Tamní vláda zatím přiznala jen 300 obětí, ale při intenzitě bojů v Tripolisu a dalších městech bude počet obětí nepochybně vyšší a ještě poroste.

I když východu země vládne opozice a také na západě už je řada menších měst v moci povstalců, především Tripolis drží Kaddáfí pevně v rukou. Metropole je opevněná jeho nejvěrnějšími jednotkami, které střílí při sebemenší provokaci, a lidé píší, že se bojí vycházet na ulici.

Evropa se obává přílivu uprchlíků

Humanitární situace v zemi se každým dnem zhoršuje i kvůli tomu, že evropské státy postupně s Libyí přerušují kontakty. Panují obavy z přílivu několika set tisíc uprchlíků do Evropy. Britové dokonce uvažují o vyslání armády na evakuaci občanů, kteří uvízli uprostřed bojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Káhiry se do Ozvěn dne přihlásil spolupracovník Radiožurnálu, arabista Štěpán Macháček

Už teď přes nestřežené hranice s Egyptem i s Tuniskem prchají lidé před občanskou válkou. Třeba nemocnice na západě Egypta jsou zahlcené přílivem raněných. V Tunisku se mluví asi o pěti, v Egyptě pak o 15 tisících uprchlíků.

Egypťané už posílili vojenské jednotky na hranicích s Libyí. „Vojáci mají za úkol tuto situaci zvládat, postavili tam dvě vojenské nemocnice, které se starají o navrátilce, případně i některé libyjské uprchlíky. Spíše je to humanitární mise něž nějaká obrana hranic,“ popsal Radiožurnálu pohled z egyptské strany tamní spolupracovník Štěpán Macháček.

Itálie odhaduje, že přes Středozemní moře by se mohlo k jejím břehům vydat na 300 tisíc lidí. A imigrační vlny se obává i Bulharsko. To je sice v Evropské unii, ale ještě není součástí schengenského prostoru, a příliv Libyjců by mohl zkomplikovat odstranění společné hranice. Bulharsko sousedí i s Tureckem, a přes tuto hranici by se tak uprchlíci mohli do Evropy dostávat.

Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme