Kaddáfího návštěva vyvolává ve Francii protesty

Libyjský prezident Muammar Kaddáfi dnes přiletěl do Paříže a zahájil pětidenní návštěvu, která vyvolala mnoho protestů jak na straně socialistů, tak i u některých ministrů současné vlády. Kaddáfí je v Paříži po čtyřiatřiceti letech a jeho přijetí Sarkozym je považováno za začátek postupného návratu do mezinárodního společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

N. Sarkozy a M. Kaddáfí | Zdroj: ČTK

Šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner odmítl přijít na slavnostní večeři a státní tajemnice pro lidská práva Rama Yadeová kritizovala návštěvu na Den lidských práv tak, že si ji ráno předvolal prezident Sarkozy do Elyssejského paláce.

Předpokládá se, že protesty budou pokračovat během celých pěti dnů, kdy bude Kaddáfí v Paříži. Očekává se, že budou podepsány obchodní kontrakty ve výši miliard eur. Francie hodlá prodat Libyi letadla Airbus, vojenské stíhačky i jaderný reaktor.

Významnější je však politický aspekt návštěvy. Sarkozy odmítá veškeré protesty a zdůrazňuje, že je potřeba podpořit Libyi v cestě k demokracii. Kaddáfí bude přijímat návštěvy v beduínském stanu, který si nechal postavit na zahradě paláce Marigny.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme