Kaddáfího opouštějí ‚věrní‘. Koalici posílí Liga arabských států

Kaddáfího opouštějí další lidé z jeho bezprostředního okolí. Po ministrovi zahraničí, který utekl do Londýna, měl podle televize Al-Džazíra dezertovat i ministr pro ropný průmysl. Ten ale vzápětí informace televize popřel. Jisté je, že Kaddáfího již opustili šéf lidového výboru, bývalý velvyslanec při OSN a další diplomaté, politici a vysoce postavení úředníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moussa Koussa ještě ve službách Kaddáfího - foto z 18. 3. 2011 | Zdroj: ČTK

Sám Kaddáfí se na veřejnosti neobjevil už několik dní. Státní televize odvysílala pouze jeho písemné prohlášení, ve kterém vyzývá spojence, aby okamžitě zastavili útoky na Libyi, jinak se situace podle Kaddáfího zvrhne v opravdovou křižáckou válku. Kaddáfí také obvinil koaliční síly ze zabíjení civilistů, uplatňování práva silnějšího a porušování mezinárodních norem.

Kaddáfího obvinění z útoků spojenců na civilisty potvrdila i Katolická tisková agentura. Nejméně čtyřicet lidí mělo zahynout při vzdušném útoku západních sil na Tripolis. Podle slov vysoce postaveného vatikánského úředníka "takzvané" humanitární akce spojenců způsobily smrt desítek civilistů u libyjské metropole, zdrojem jeho informací jsou prý spolehliví svědkové. Západní mocnosti oponují, že o civilních ztrátách nemají žádné věrohodné důkazy. NATO však potvrdilo, že tyto zprávy důkladně prozkoumá.

Na spojeneckých operacích proti Kaddáfího režimu se podle francouzských vojenských úřadů bude dále podílet Liga arabských států. Zatím vyslala svá letadla ke spojeneckým základnám ve Středomoří. Arabské země dosud váhaly otevřeně se postavit ve vojenských operacích na stranu spojenců.

Boje zatím dál zuří mezi městy Briga a Adždábia. Podle některých zdrojů Kaddáfího vojáci oblast zaminovali.

Experti našli dvě minová pole a velké sklady min egyptského nebo brazilského původu, a to jak v Adždábii, tak v Benghází. Minová pole by mohla ztížit postup povstalců i Kaddáfího jednotek.

Povstalci po stažení od přístavu Brega oznámili, že přeskupují své síly. Podle vojenských odborníků ale spíš nevědí, co mají dál dělat.

Martin Dorazín, Jitka Malá, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme