Kaddáfího političtí vězni provázejí v osvobozené tripoliské věznici

Tripoliskou věznici Abú Slím znali všichni političtí protivníci svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. Mnozí z nich v tomto zařízení strávili spoustu let. Po dobytí Tripolisu před dvěma týdny povstalci vězně okamžitě pustili na svobodu. Někteří z nich se ale do místa svého utrpení vracejí, aby podali svědectví, které tamní zdi a cely skrývají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdná věznice Abú Slím v Tripolisu. Kaddáfí zde věznil své politické odpůrce

Prázdná věznice Abú Slím v Tripolisu. Kaddáfí zde věznil své politické odpůrce | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Před dvěma týdny vězni nevěděli, co se v Tripolisu děje. Najednou jim policista otevřel dveře cely a oni si mysleli, že je jde zabít. Byli velice překvapení, když je pustili na svobodu.

V celách je nepořádek tak, jak je vězni opustili – jsou tady prázdné krabičky od cigaret, plastové lahve s vodou, zbytky jídla. Někteří utekli po osvobození tak rychle, že tady nechali sušit na šňůře své osobní prádlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín natáčel v opuštěné tripoliské věznici

„Prostor pro spaní má 5 metrů čtverečních, dohromady to má 10 metrů i s příslušenstvím. Toto bylo poměrně luxusní vězení,“ vysvětluje jeden z propuštěných vězňů.

Cely jsou sice větší, ale je tady jen jedna matrace. Když tady bylo 6 až 10 lidí, museli se ve spánku střídat. Přítomný farář ukazuje malou misku – 200 gramů rýže nebo těstovin byla celodenní dávka.

Bývalý vězeň Mustafa vyšplhal do výšky asi 3 metrů k okénku a ukazuje, jak spolu vězni komunikovali. Strávil tady jen 3 měsíce, ale jeden z dalších vězňů, který zde plní funkci dobrovolného průvodce, seděl ve vězení 14 let. Kaddáfí ho zavřel kvůli tomu, že měl určité kontakty, respektive jeho příbuzní byli podezřelí a on je nechtěl vyzradit.

„Někdy nás jen tak mlátili, některé spoluvězně ubili k smrti. Nemocné nechali umřít. Asi 14 lidí mělo tuberkulózu, včetně mě. Většina z nich umřela. Nejhorší byla doba od roku 1997 do roku 2001,“ vypráví.

První 4 roky ho ani nemohla navštěvovat jeho rodina, i pak ho mohli vidět jednou za 3 až 4 roky. Nemá ženu ani děti, protože ho zavřeli velmi mladého.

Martin Dorazín, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme