Kaddáfího režim brutálně zasahoval do sportu. Obětí byli i fotbalisté

Absolutní vládce může absolutně všechno. Budovat i ničit. Přesně před rokem se v Libyi schylovalo k povstání, které po půl roce svrhlo režim Muammara Kaddáfího. I pro nás se zkušeností z reálného socialismu je obtížné si představit libyjskou diktaturu. Kaddáfí rozhodoval úplně o všem, dokonce i o výsledcích fotbalových zápasů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava - památník obětem z řad členů a fanoušků FJ al-Ahlí Benghází

Výstava - památník obětem z řad členů a fanoušků FJ al-Ahlí Benghází | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Za tribunou na hlavním bengházském náměstí je cosi jako památník obětem Kaddáfího režimu. Ovšem je to památník neobyčejný. Je velmi zvláštní.

Mezinárodní rozhodčí Hamad Zelawí čte z plakátu jména 32 členů slavného bengházského fotbalového klubu al-Ahlí, kteří se stali oběťmi cynického přístupu plukovníka Kaddáfího ke sportu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazena přímo z Libye o cynickém přístupu Muammara Kaddáfího ke sportu v Ranním Radiožurnálu.mp3

První tři byli popraveni, zbylých 28 dostalo tresty kolem deseti patnácti let vězení. Někteří z nich ve vězení zemřeli.

V podstatě šlo o to, že klub al-Ahlí neměl v lize zvítězit, protože kdyby byl býval vyhrál, do druhé ligy by sestoupil oblíbený klub Muammara Kaddáfího. A tneto politický zásah do sportu fanoušci nesli velmi nelibě. Došlo k nepokojům a Kaddáfí řekl, že dokud bude stát v Benghází stadion klubu al-Ahlí, nepřijede nikdy do města a nařídil ho zbourat.

A právě na této výstavě v tomto památníku jsou fotografie popisující, jak byl celý tento velký sportovní komplex zničen.

Al-Ahlí patří k nejlepším libyjským fotbalovým klubům. Jeho znakem je bíločervená pavéza s datem vzniku 1947. Protože Muammar Kaddáfí neměl v lásce východ Libye, neměl rád ani zdejší sportovní kluby. Zásahy do všech oblastí včetně sportu jsou také jedním z důvodů nenávisti zdejších lidí k plukovníku Kaddáfímu.

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme