Kaddáfího režim znovu zaútočil na města na východě Libye

Libyjská armáda zaútočila na leteckou základnu ve městě Adžedabíja, vzdáleném asi šedesát kilometrů od Benghází. Bomba svržená z letadla ale základnu ovládanou rebely nezasáhla. Armádní letouny znovu bombardovaly také Bregu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Libye čekají ve frontě na hranici s Tuniskem | Zdroj: Reuters

Obě města jsou klíčová z hlediska vývozu ropy. Vypadá to, že se Kaddáfí snaží co nejvíc poškodit možnosti libyjského vývozu ropy, což je pro obyvatele klíčová věc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Libye se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Pokračuje exodus běženců, především zahraničních pracovníků. Do Tuniska a Egypta jich podle dosavadních odhadů už odešlo na 200 tisíc. Někteří stále čekají na hranicích na pomoc. Podle humanitárních pracovníků jim chybí voda a také informace. Neví, kam mají jít a jsou už velmi vyčerpaní.

Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín mluvil s lidmi v nemocnici ve městě Al Bejda. Všichni postřelení podle něj mluví stejně. Nestříleli na ně Kaddáfího vojáci, ale najatí žoldnéři, kteří byli buď v davu, nebo na střechách domů.

„Byli velmi dobře vycvičení, trefovali se do kloubů, aby znemožnili demonstrantům pohyb nebo přímo do hlavy, aby je zabili. Nemluvili arabsky a zjevně byli z nějaké jiné africké země.“

„Jeden z armádních důstojníků, který přeběhl na stranu povstalců říkal, že Kaddáfí a jeho velitelé jsou všeho schopní šílenci, které je nutné zastavit. Pokud by se měli vrátit do povstaleckých oblastí, většina lidí by musela utéct, protože Kaddáfí by je a jejich rodiny nechal vyvraždit,“ hlásil přímo z Libye zpravodaj Českého rozhlasu.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme