Kaddáfího síly zintenzívnily ofenzivu na frontové linii

Síly věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu zintenzívnily ofenzivu proti povstalcům na frontové linii mezi východní a západní částí země. U ropného přístavu Rás Lanúf nasadily raketovou a tankovou palbu, které povstalci stěží odolávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Síly věrné Muammaru Kaddáfímu nasadily u města Rás Lanúf raketovou a tankovou palbu. | Foto: ČTK/AP

„Teď jsme právě vyjeli z města Rás Lanúf, které je přímo na hranici válečných bojů a je dnes ostřelováno raketami odpalovanými pravděpodobně z letadel. Vojáci, kteří se vracejí, říkají, že viděli letadla, která bombardovala území kolem velkého ropného přístavu,“ řekl z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Dodal, že povstalci v boji nepolevují a na frontovou linii míří další dobrovolníci. Situace na bojišti u města Rás Lanúf vypadala vůbec celý den velmi dramaticky. Povstalci zřejmě přišli i o již dobyté jedno město.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Libyi Martin Dorazín mluví o aktuální situaci na bojišti ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Těžké boje byly hlášeny také z města Závíja západně od Tripolisu. Povstalci tam údajně stále drží střed města, ale jsou obklopeni tanky a dělostřelectvem.

Předseda povstalecké Národní rady a bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl řekl arabské televizi Al-Džazíra, že pokud Muammar Kaddáfí zastaví bombardování a během 72 hodin opustí zemi, Libyjci se vzdají snahy o jeho trestní stíhání. Tuto nabídku však popřel mluvčí Národní rady a řekl, že s Muammarem Kaddáfím nikdo nevyjednává.

Objevily se i zprávy, že Muammar Kaddáfí chce vyjednávat s povstalci a vyslal do Benghází své emisary. Obě strany to nicméně vehementně popírají.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme