Kaddáfího smrt mohla být válečným zločinem, tvrdí Mezinárodní soud

Smrt libyjského vůdce Muammara Kaddáfího mohla být válečným zločinem. Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo to prohlásil po setkání se členy Rady bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo | Zdroj: ČTK

Od nového libyjského vedení chce vědět, jak plánuje údajné válečné zločiny prošetřovat. A týká se to i zločinů, kterých se dopouštěli povstalci. Mezinárodní trestní tribunál sleduje i osud Kaddáfího syna Sajfa Isláma a bývalého šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího.

Libyjská vláda oznámila, že dvojici postaví před vlastní soudy, přestože je justiční systém ještě v novém libyjském uspořádání nedokonalý. Mezinárodní trestní tribunál se tak chce přesvědčit, že oba muže čeká spravedlivý proces.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podezření Mezinárodního trestního soudu na válečné zločiny v Libyi shrnuje zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Správně by přitom měla Libye vydat oba dva obžalované i dnes už mrtvého Kaddáfího. Hlavní žalobce soudu ale po své návštěvě Libye přistoupil na to, že Sajfa Isláma bude soudit libyjský soud, a netrvá už na tom, aby byl vydán do Haagu.

O spravedlivém soudu v rozvrácené zemi přitom panují značné pochybnosti. Například Sajf Islám měl po zadržení libyjskými rebely zranění na ruce, a přestože se říkalo, že je utrpěl při americkém bombardování, je téměř jisté, že mu prsty uřezali rebelové, poté co ho zajali.

Pro novou libyjskou vládu jsou tak vážná obvinění od Mezinárodního trestního soudu velmi nepříjemná. Libyjské vedení, které se dostalo k moci po pádu Muammara Kaddáfího, se usilovně snaží vytvořit u mezinárodního společenství obraz, že zemi povede lépe než svržený diktátor a jeho lidé. Především že bude dodržovat principy právního státu.

Rozsáhlé povstání proti Kaddáfího dvaačtyřicetileté vládě skončilo letos v říjnu dopadením bývalého vůdce a jeho následnou smrtí. K ní došlo za dosud neobjasněných okolností.

Lubica Bergmanová, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme