Kaddáfího tělo zřejmě bylo pohřbeno v libyjské poušti

Bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a jeho syn Mutasim byli za úsvitu pohřben na neznámém místě v poušti. S odvoláním na člena libyjské Přechodné národní rady o tom informovala televize Al-Džazíra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci v poušti nedaleko libyjské Syrty

Povstalci v poušti nedaleko libyjské Syrty | Zdroj: Reuters

Jednoduchého obřadu se zúčastnilo jen několik Kaddáfího příbuzných a kmenových náčelníků. Zazněly při něm muslimské modlitby. Pohřeb prý již nešlo déle odkládat, protože rozklad Kaddáfí těla dosáhl pokročilého stupně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh Kaddáfího pohřbu shrnuje zpravodaj Radiožurnálu Ondřej Bouda

Odložení pohřbu odporuje islámským tradicím. Způsobila jej pitva, která měla určitě příčiny Kaddáfího smrti – z dostupných videozáznamů je totiž zřejmé, že diktátora zatkli ještě živého a poté byl pravděpodobně lynčován a nakonec zastřelen.

Podle místopředsedy Libyjského klubu v ČR Dia Eddina Felfela je ale otázka porušení muslimských zvyklostí složitější: „Je to velice sporné, hlavní imám dokonce uvedl, že Kaddáfí není už několik let muslim a žádal, aby na jeho pohřbu nezazněla žádná modlitba. Jeho vlastní kmen nebo rodina to určitě udělají, ale jinak už do toho nemají co mluvit.“

V duchu muslimských tradic

Pravidlo o pohřbívání do 24 hodin od smrti nepovažuje za důležité ani arabista z Filozofické fakulty UK Luboš Kropáček: „To je spíše jen tradice, není to zakotveno v Koránu a nemá to spojitost se zakázaným ani přikázaným jednáním.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V poledních Ozvěnách dne okomentoval Kaddáfího pohřeb místopředseda Libyjského klubu v ČR Dia Eddin Felfel

Kropáček v Rádiu Česko také popsal typický pohřeb v duchu muslimských tradic: „Jeho tělo bylo náležitě omyto, je možné, že ve vodě byla i vonná esence, potom je zabalené tělo vloženo do bílého plátna a bez rakve umístěno do hrobu tak, aby leželo na pravém boku a obličejem směrem k Mekce. Při ukládání do hrobu jsou přítomní vyzváni k modlitbě.“

Pohřeb v poušti není v muslimských zemích nic neobvyklého. „Není to bezprecedentní způsob, i na Arabském poloostrově se často pochovávají nebožtíci tímto způsobem. Jde o to, aby se zabránilo náboženské úctě prokazované zesnulému u jeho hrobu,“ vysvětluje arabista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravidla muslimských tradic v pohřbívání vysvětlil na Rádiu Česko arabista z Univerzity Karlovy Luboš Kropáček

Mnohem spornější je však samotný způsob zabití diktátora. „Nová libyjská vláda se jistě bude snažit o dobré vztahy s Evropou, stejně tak je ale jasné, že Evropané by dali přednost tomu, aby konec Kaddáfího vlády byl uzavřen mezinárodním soudem v Haagu. Že byl Kaddáfí zabit je i z hlediska islámu poněkud problematické,“ uzavírá Ĺuboš Kropáček.

Rada už v pondělí uvedla, že Kaddáfí bude pohřben na tajném místě v poušti. Rozhodla se tak rozhodla proto, aby se z hrobu zabitého diktátora nestalo poutní místo a nebyl ani cílem jeho odpůrců. Zástupci nové vlády se ale nedohodli s Kaddáfího příbuznými ohledně osudu jeho ostatků. Ti totiž chtěli, aby byl pohřben nedaleko svého rodiště v Syrtě.

Nyní se spekuluje i o místě, kde byl Kaddáfí pochován. Rozloha Libye je ale více než 1 700 000 kilometrů čtverečních, takže najít skutečné místo bude zřejmě nemožné. „Bude to snad někde na jihu, například v oblasti mezi městem Sabhá a čadskou hranicí. Z této oblasti totiž Kaddáfího kmen pochází,“ přemítá Dia Eddin Felfel.

Obavy z vandalů i Kaddáfího příznivců

Muammar Kaddáfí, který Libyi vládl 42 let, skončil v neoznačeném hrobě na neznámém místě v poušti. Úřady se totiž obávají vandalismu rozzuřených vítězů, ale také nechtějí aby se z hrobu stalo poutní místo Kaddáfího přívrženců. Ty by mohl sjednotit plukovníkův syn Saif al-Islám, který je stále ještě na svobodě a snaží se uprchnout ze země. Podle svých vlastních slov se ale chce pomstít za brutální vraždu svého otce.

Povstalci diktátora dopadli a za nejasných okolností zabili ve čtvrtek 20. října nedaleko Syrty. Jeho tělo poté převezli do Misuráty, kde bylo od pátku vystaveno v obchodním centru. Chodily se na něj dívat tisíce Libyjců, kteří se chtěly na vlastní oči přesvědčit, že je diktátor skutečně mrtvý.

Obrázek z amatérského videa GlobalPost ukazuje Muammara Kaddáfího po jeho zajetí bojovníky NTC | Foto: Reuters

Podle Felfela bylo vystavení Kaddáfího těla celkem pochopitelné. „Lidi, kteří viděli vlastní dítě znásilněné nebo zabité před vlastníma očima, těžko přesvědčíte a nelze s nimi diskutovat. Mluví o hrůzách, které viděli a nepřipouští si, že by teď dělali cokoli špatného,“ dodává místopředseda Libyjského klubu.

Krátce po pohřbu došlo v Kaddáfího rodné Syrtě k výbuchu palivové nádrže, při kterém zahynulo přes 100 lidí. Příčiny výbuchu nejsou jasné. Podle agentury DPA se exploze ozvala ve chvíli, kdy se místní lidé snažili dostat ke zdrojům ropy a plynu pro vlastní potřebu.

Martina Hanáčková, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme