První protesty proti Sísímu. Nespokojení Egypťané po letech vyšli do ulic, vadí jim i stavba luxusních paláců

Egypťané protestovali proti vládě prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Jeho vládu obviňují z korupce. Výjimečných demonstrací se účastnily stovky mladých lidí na káhirském náměstí Tahrír a v dalších egyptských městech. Od roku 2014 a přijetí tvrdých zákonů proti shromažďování se Egypťané odvážili vyjít do ulic proti Sísímu poprvé. Policie desítky demonstrantů zatkla.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá skupinka protestujících v Káhiře skanduje protivládní hesla. | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

Policie v Káhiře proti několika stovkám protestujících použila slzný plyn, protestovalo se také v druhém největším městě Alexandría, píše BBC.

Podle Egyptského centra pro ekonomická a společenská práva, na které odkazuje deník New York Times, bylo v Káhiře a dalších městech zadrženo 36 lidí. 

Egypt zadržel správce Mubárakova fanouškovského profilu. Na facebooku kritizoval současnou vládu

Číst článek

Malé, nicméně vzácné protesty vyvolala série videovzkazů na sociálních sítích. Autorem je egyptský podnikatel ve stavebnictví a herec Muahmmad Alí, který uprchl do Španělska.

Prezident Sísí podle něj mrhá prostředky mimo jiné na stavbu luxusních prezidentských paláců a hotelů, zatímco miliony Egypťanů žijí v chudobě. Vláda navíc v posledních letech zaváděla úsporná opatření, připomíná BBC. Podle egyptských oficiálních statistik žije v zemi 33 procent obyvatel pod hranicí chudoby, což je o pět procent víc než v roce  2015.

Média neinformují

Na egyptském twitteru se v pátek večer sdílela hesla „Sísí pryč“ nebo „Lidé chtějí pád vlády“. Demonstranty také podpořil egyptský generál Sámí Annán, který si po loňském pokusu kandidovat v prezidentských volbách odpykává desetileté vezění.

Demonstrace jsou v zemi prakticky nelegální od té doby, co Sísí proti opozici tvrdě zakročil. Lidé v ulicích tak riskují zatčení a střet s policií, která se často uchyluje k použití síly, připomíná deník The Guardian.

Egyptská oficiální média o protestech téměř vůbec neinformují, New York Times cituje televizní moderátorku, podle které se na tahrírském náměstí sešla skupinka lidí, aby si pořídili selfies. 

Prezident Abdal Fattáh Sísí zvažoval návrat z valného shromáždění OSN v New Yorku, nakonec ale nechal situaci řešit policii. Informace o protestech označil za „lži a pomluvy“.

Štěpán Macháček, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme