Tragédii v Káhiře měla předcházet hádka strojvůdců. Kvůli železničnímu neštěstí rezignoval ministr dopravy

Za středeční tragickou železniční nehodu v egyptské Káhiře mohla zřejmě hádka mezi strojvůdci, informuje egyptský deník Tahrír. Požár po nárazu lokomotivy do zarážedla si vyžádal nejméně 25 životů. Nehoda se stala na káhirském hlavním nádraží u nástupiště plného lidí. Po tragédii rezignoval egyptský ministr dopravy Hišám Arafát a strojvedoucího lokomotivy zadržela policie.

Video Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak ukazuje záznam průmyslové kamery, lokomotiva přijela k nástupišti bez strojvedoucího vysokou rychlostí. Podle egyptského deníku Tahrír vypukla mezi oběma strojvůdci hádka. Strojvedoucí ale svou lokomotivu nezajistil a ta se vydala směrem do staniční budovy.

Většina obětí při nehodě uhořela, několik lidí s vážnými popáleninami bojuje v nemocnici o život. Celkově si nehoda a následný požár vyžádaly nejméně 25 mrtvých, oznámil ředitel káhirské nemocnice. Zranění podle něj utrpělo 47 lidí a bilance zřejmě ještě není konečná.

Vlaky v Česku ujíždějí železničářům několikrát do roka. Při nejtragičtější nehodě zahynulo 19 lidí

Číst článek

Na místo se vydalo několik členů vlády a premiér Mustafá Madbúlí ve svém prohlášení slíbil přísný trest pro viníky.

‚Hořeli a utíkali‘

Případy zraněných podle premiéra nyní sleduje ministryně zdravotnictví. Ta mimo jiné sdělila, že se zdravotníkům nedaří kvůli rozsáhlým popáleninám oběti identifikovat. Odborníci tak musí provádět testy DNA.

Někteří očití svědci uvedli, že viděli, jak z lokomotivy gestikuloval muž a volal, že nefungují brzdy. Pak z lokomotivy vyskočil. Ahmad Abdattaváb viděl, že na nástupišti čekalo zrovna hodně lidí.

„Zachvátil je oheň, hořeli a utíkali, dokud o několik metrů dál neupadli. Byla to děsivá scéna,“ řekl. Další svědci uvedli, že viděli v lokomotivě plameny ještě před nárazem.

Nejstarší železniční síť

Železniční správa na krátkou dobu zastavila provoz všech vlaků a nařídila evakuaci celého nádraží.

Agentura Reuters připomněla, že Egypt má jednu z nejstarších železničních sítí v regionu a železniční nehody jsou tam časté. Občané si stěžují, že se vládám nedaří zajistit základní bezpečnost. Student Alí Ramadán, který ve čtvrtek utrpěl popáleniny, ale podařilo se mu vyváznout, řekl, že neví, „kdy konečně ta vlaková neštěstí skončí“.

„Řekli nám, že mají nové lokomotivy a vlaky za miliony dolarů, ale lidé při železničních neštěstích stále umírají,“ povzdechl si.

Velké vlakové neštěstí se v Egyptě stalo i v roce 2017, kdy o život přišlo 43 lidí a přes 100 dalších bylo zraněno. V Alexandrii se tehdy srazily dva osobní vlaky. Vůbec nejtragičtější byla nehoda v roce 2002 u Káhiry. Osobní vlak tehdy začal hořet, zahynulo 370 lidí.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme