Káhirský karikaturista Mohameda kreslit nemůže, ale Charlie Hebdo uznává

Muslimský svět dnešní vydání časopisu Charlie Hebdo převážně odsuzuje. Islámští duchovní, kteří předtím odmítli vraždu francouzských novinářů, teď před dalšími karikaturami varují. Satira mířená proti islámu je podle nich rasistická a může vyvolat vzájemnou nenávist mezi muslimy a západní společností. Ne všichni v arabských zemích jsou však tak kategoričtí. Charlie Hebdo má bezvýhradnou podporu například u egyptských karikaturistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský karikaturista Machlúf práci Charlie Hebdo schvaluje

Egyptský karikaturista Machlúf práci Charlie Hebdo schvaluje | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem časopis Charlie Hebdo a jeho karikaturisty sledoval. Ti čtyři zabití kreslíři pro mě byli nejinspirativnějšími osobnostmi,“ říká dvaatřicetiletý Machlúf, který je jedním z nejznámějších dnešních egyptských karikaturistů.

Pokud jde o obálku nového čísla francouzského týdeníku, jedná se podle něj o velice chytrou kresbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S egyptským karikaturistou Machlúfem se na téma Charlie Hebdo bavil zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Není tam nikde napsáno, že je na ní prorok Mohamed. Neví se, kdo to je. Je to podle mě karikatura průměrného muslima, který drží cedulku Jsem Charlie. A nemyslím si, že je to provokace. Já s karikaturisty držím celý život. Jsou to mí kolegové. Každý má právo si kreslit, co chce,“ dodává Machlúf.

V redakci jednoho z nejčtenějších egyptských deníků al-Masrí al-Jaum sedí dva mladí kreslíři. Stoly mají poseté papíry s rozkreslenými karikaturami a připravují obrázky na příští vydání deníku.

„Tohle jsem nakreslil dneska. Ještě nevím, jestli mi to otisknou. O tom rozhodne šéfredaktor. A ten myslí hlavně na reakci ulice,“ ukazuje na Egypt velice odvážnou kresbu černou fixou.

Jsou na ní dva homosexuálové vedle sebe v posteli, a jeden říká druhému, že má pořád noční můry v podobě snu o Moně Irákíjové. To je ona televizní reportérka, která navedla policii k nedávnému zatčení 26 mužů v káhirských veřejných lázních pro údajné homosexuální praktiky.

Teď zazvonil v redakci telefon a Machlúf čeká ortel nad svými kresbami, jestli budou zítra moci vyjít v al-Masrí al-Jaum, nebo ne. „Šéfce oddělení se to líbí, možná to zítra vyjde. Ještě to ale musejí schválit výš,“ vrací se Machlúf spokojeně od telefonu.

Ve Francii vyšlo ve středu v třímilionovém nákladu nové číslo satirického týdeníku Charlie Hebdo | Foto: ČTK/AP Poree Audrey

Teď jen tak pro radost vystřihl krásnou karikaturu bývalého prezident Mursího v podobě chlupatého pračlověka. V novinách pak ukazuje další své kresby. Prorok Mohamed na nich však pochopitelně není.

„V Egyptě je náboženství červenou čarou. Ta hranice se ale s časem posouvá. Záleží na tom, jak silné slovo mají náboženské autority. Proroka Mohameda ale rozhodně kreslit nemůžeme. Alespoň zatím ne,“ popisuje Machlúf hranice svobody projevu v Egyptě.

Žádné z egyptských novin ostatně neukázaly kresby z Charlie Hebdo ani jako ilustraci.

„Problém je, že my tady posuzujeme obrázky v Charlie Hebdo naším myšlením. Oni ale přemýšlejí jinak. Oni kreslí vtipy na všechna náboženství, boří všechna tabu. A já jsem pro naprostou svobodu výrazu, ať si každý nakreslí, co chce. A ať mu kdokoliv stejným způsobem odpoví. Takhle by to mělo být všude na světě,“ formuluje Machlúf své přesvědčení.

To s ním však většina Egypťanů zatím nesdílí.

Egyptský karikaturista Machlúf práci Charlie Hebdo schvaluje | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme