Kajakář Hradilek dělá vše na 100 procent. I gymnastiku

29. únor má stejnou periodicitu jako letní olympiáda a jednou z českých medailových nadějí pro Londýn je i kajakář Vavřinec Hradilek. Ten ale netrénuje jen na slalomářském kanálu a v posilovně. V jeho přípravě najdeme také důležitou gymnastickou složku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kajakář Vavřinec Hradílek zatím nemá jistou účast na olympiádě | Foto: Tomáš Dvořák

„To zase budeme dělat ty kotouly letmo, Pavle?“ ptá se na úvod převážně gymnastického tréninku kouče Pavla Kubričana jeden z desítky svěřenců. Nebyl to Vavřinec Hradilek, ale jeden z mládežníků, kteří muže a ženy pražského USK doplnili.

Společně pak přinesou pár žíněnek, na kterých budou zmíněné kotouly letmo přes provázek skákat, a poslechnou si instrukce od svého trenéra: „Jednoduchá pravidla. Musíte zůstat na té žíněnce, nesmíte se dotknout mimo. V prostředku máte špagát, ten letmo přeskočíte a pak se otočíte a skočíte zpátky. Minule jsme to udělali na šest opakování, což se ukázalo jako nejlepší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Suchan byl na gymnastickém tréninku Vavřince Hradilka

Gymnastika jako skvělá průprava

„Gymnastika sama o sobě je skvělá na pružnost a zdokonalování pohybové soustavy. To má pak pozitivní efekt nejen u ježdění na vodě, ale i jiných sportů,“ říká Vavřinec Hradilek než se vydá na jakousi opičí dráhu. Tříčlenné týmy se musí přemístit z jedné strany tělocvičny na druhou a zpět bez dotyku země jen za pomoci lavičky a žíněnky. Nakonec se přes velké problémy všechny týmy do cíle dostaly.

„Ještě to dáme tedy jednou,“ říká následně kouč Kubričan, což způsobí vlnu nevole mezi jeho svěřenci: „Ne, už ne,“ odmlouvají snad všichni kromě Vavřince Hradilka: „Dělám ten sport, protože mě to baví, a to období, kdy jsme jako by dostali vynadáno za to, že jsme nepřišli na trénink, už skončilo. Samozřejmě vše dělám na 100 procent a snažím se k tréninku také tak přistupovat. Nikdo mě do ničeho nutit nemusí.“

Slalomář Vavřinec Hradilek si počíná obratně i na kruzích | Foto: Jan Suchan

A na řadě už je tradiční gymnastická disciplína, která je navíc Hradilkovou oblíbenou: kruhy. Na nich skutečně exceluje, ale odhadnout, jakou známku by od přísných rozhodčích dostal, si netroufá: „To opravdu nevím a musím se přiznat, že ani nevím, jak to hodnocení funguje. Ale když jsem dělal přijímačky na FTVS (Fakulta tělesný výchovy a sportu UK), tak z gymnastiky jsem měl, myslím, vysoké ohodnocení.“ Ale ne všichni si gymnastické radovánky oblíbili.

I florbalu se nakonec vodní slalomáři dočkali a upřímně: většině z nich to jde s pádlem lépe. Míček honili všude možně, dokonce i tam, kde nikdo jeho výskyt nepředpokládal.

Jan Suchan, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme