Kalašnikov je kulturní značka Ruska, řekl ministr. Autorovi samopalu AK-47 odhalili v Moskvě sochu

Kulturní značka Ruska – tak označil samopal Kalašnikov ruský ministr kultury Vladimir Medinskij během slavnostního odhalení pomníku konstruktéra Michajla Kalašnikova v Moskvě. Muž, který AK-47 sestrojil na základě německé pušky, nezískal z prodejů zbraně žádné peníze. Představitelé někdejšího Sovětského svazu a později Rusko ho opakovaně vyznamenali a Kalašnikov získal generálskou hodnost.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní odhalení sochy Michala Kalašnikova v Moskvě | Zdroj: ČTK

„Kalašnikov je opravdová, dá se říci kulturní firemní značka Ruska,“ prohlásil ministr Vladimir Medinskij v narážce na věhlas, která si zbraň s charakteristickým zakřiveným zásobníkem ve světě vysloužila. Její tvůrce se podle ministra stal ztělesněním nejlepších vlastností ruského člověka, skloubením přirozeného talentu s prostotou, poctivostí a organizačním talentem.

Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov prohlásil, že kalašnikov zůstane v dějinách jako symbol spolehlivosti, díky které se tato zbraň tak masivně rozšířila po celém světě. A sám Kalašnikov, bezmezně oddaný své práci a vlasti, představuje nejlepší příklad pro mladou generaci Rusů.

Zemřel konstruktér legendární sovětské pušky AK-47 MIchail Kalašnikov | Foto: ČTK

Tvůrcem pomníku je Salavat Ščerbakov, mimo jiné tvůrce kontroverzní obří sochy svatého Vladimira, který se ve zbrojířově pomníku – podle svých slov – pokusil zobrazit i věčný boj dobra se zlem.

Kalašnikov, jemuž jeho zbraň zajistila proslulost po celém světě, zemřel 23. prosince 2013 ve věku 94 let v Iževsku, kde se také nachází zbrojovka vyrábějící jeho zbraně. Těch se podle odhadů vyrobilo na 100 milionů kusů. V Iževsku se přišlo rozloučit s konstruktérem během smutečního obřadu na 60 tisíc lidí, než byla rakev převezena do Moskvy. Pohřeb věhlasného konstruktéra na novém vojenském hřbitově v Mytiščích u Moskvy se konal se státními poctami. Rozloučit se přišel i ruský prezident Vladimir Putin, který na hrob položil rudé růže.

Sám Kalašnikov nezískal z rekordních prodejů své zbraně žádné peníze, ale obdržel množství poct, nejvyšší vyznamenání a generálskou hodnost.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme