Kalifornii zasáhlo v posledních dnech devět po sobě jdoucích bouří. Spojené státy hlásí nejméně 20 obětí

V Kalifornii odezněla zřejmě poslední ze série extrémních bouří, které nejlidnatější stát USA bičovaly v minulých třech týdnech. Úřady nyní mohou začít opravovat poškozené silnice a hráze. Bílý dům oznámil, že do oblasti zamíří prezident Joe Biden, informovala v úterý agentura Reuters.

Sacramento Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře a s nimi spojené záplavy sice napáchaly značné škody, zároveň ale pomohly zmírnit rekordní sucha.

Bouře a s nimi spojené záplavy sice napáchaly značné škody, zároveň ale pomohly zmírnit rekordní sucha. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Devět po sobě jdoucích bouří zasáhlo Kalifornii postupně od 26. prosince a zabilo nejméně 20 lidí. Desítky tisíc lidí zůstávají v nouzových přístřeších, uvedl guvernér Gavin Newsom v nařízení, které má urychlit likvidaci škod způsobených počasím.

Po vlně extrémního počasí čekají Kalifornii další deště, prezident Biden tam vyhlásil stav katastrofy

Číst článek

„Poslední silnější déšť v Kalifornii pomalu odeznívá. Po půlnoci (na úterý) by už neměl být silný,“ uvedl David Roth z Národní meteorologické služby (NWS). V pořadí devátá atmosférická řeka – dlouhý a úzký pás, v němž dochází k intenzivnímu přenosu vodní páry – odezněla a její zbytky zavlažily nejjižnější část Kalifornie, Arizonu a severní Mexiko, dodal.

Prezident Biden ve čtvrtek odcestuje do oblasti centrálního pobřeží Kalifornie, aby se setkal se záchranáři, navštívil postižená města a „posoudil, jaká další federální podpora je zapotřebí“, uvedl Bílý dům. Již v sobotu vyhlásil Biden stav katastrofy pro Kalifornii, díky čemuž mohla být uvolněna další federální pomoc.

Mezi nejdramatičtější záběry škod způsobených bouří patřily ty z pobřežní silnice Highway 1, která byla v oblasti Big Sur na několika místech uzavřena kvůli sesuvům bahna a kamení.

Kalifornii zasáhly bouře, způsobují záplavy a výpadky proudu. Úřady nařídily evakuaci 25 tisíc obyvatel

Číst článek

Bouře a s nimi spojené záplavy sice napáchaly značné škody, zároveň ale pomohly zmírnit rekordní sucha. Na většině území státu již nyní – dva měsíce před koncem období dešťů – spadla polovina nebo více srážek, než je průměrný roční úhrn.

Úřady přesto vyzývají Kaliforňany, aby nadále šetřili vodou. Podle meteorologů se téměř celý stát stále nachází v podmínkách mírného či velkého sucha a hladiny v přehradách jsou stále pod průměrem pro toto roční období. Bouře navíc z velké části nedosáhly do povodí řeky Colorado, která je nejdůležitějším zdrojem vody pro jižní Kalifornii.

V úterý a ve středu by na pobřeží Kalifornie mohla dorazit další bouře, která však podle meteorologů přinese jen mírný déšť. Národní meteorologická služba uvedla, že není dostatečně intenzivní na to, aby mohla být klasifikována jako atmosférická řeka. Zbytek ledna by v Kalifornii měl být beze srážek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme