Lesní požáry v Kalifornii komplikují pojištění budov. Společnosti se bojí, že vyplatí více peněz, než vyberou

Největší pojišťovna ve Spojených státech State Farm Insurance odmítá nové zájemce o pojištění budov v Kalifornii. Riziko přírodních katastrof v tomto americkém státě prý v poslední době příliš stouplo. Jde hlavně o lesní požáry, kterých ročně v Kalifornii vzplane několik tisíc. Jen loni oheň na jihozápadě Spojených států zničil nebo poškodil přes 800 budov.

Sacramento Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-05-11t025522z_2_230531-154601_afo.JPG

V posledních letech jsou následky požárů na porostu a lidských obydlích v Kalifornii horší než dříve | Foto: Tracy Barbutes | Zdroj: Reuters

Jedním z důvodů, proč pojišťovna odmítá nové zájemce, je obava, že by na pojistném mohla vybrat méně, než nakonec vyplatí pojištěným. Před dvěma lety, když v Kalifornii vzplálo více než sedm tisíc požárů a celkem hořelo na deseti tisících kilometrech čtverečních, pojišťovna na pojistném vybrala sedm miliard dolarů.

Následně ale čtyři miliardy dolarů (přes 80 miliard korun) opět vyplatila. Firma ve svém oznámení o nepřijímání nových žádostí o pojištění zdůvodnila svůj krok kromě většího rizika požárů také růstem cen stavebních materiálů a prací, které stoupají kvůli inflaci.

Roli hrají také další negativní faktory, které pojišťovna není schopna ovlivnit, například změny klimatu. Ty přispívají k větší intenzitě požárů. Jejich sezona je navíc kvůli změnám počasí delší, trvá od konce léta až do poloviny listopadu.

K rozhodnutí State Farm Insurance přispěl i fakt, že zajišťovny, tedy ústavy, které dávají pojištění pojišťovnám, také požadují vyšší platby. Rizika poškození majetku přírodními katastrofami jsou totiž momentálně větší.

Sleva za vysekání křovin

V posledních letech jsou následky požárů na porostu a lidských obydlích v Kalifornii horší než dříve. Loni hasiči zasahovali u více než sedmi tisíc požárů, podobně jako rok předtím, když ohně zasáhly necelé dva tisíce kilometrů čtverečních. Vůbec nejničivější požáry v Kalifornii za posledních 100 let přišly v roce 2018.

‚Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější.‘ Unie kvůli lesním požárům zdvojnásobí hasičskou flotilu

Číst článek

Tehdy shořelo 19 tisíc domů a skoro 50 tisíc lidí se muselo evakuovat. Škody dosáhly 16,5 miliardy dolarů. Z toho přes 12 miliard bylo krytých pojištěním.

Pojišťovny kromě jiného musí podle nařízení kalifornské vlády dávat slevu na pojistném, pokud majitelé nemovitostí snižují riziko požáru v okolí svých budov. Mezi faktory, které toto riziko snižují, patří vysekávání křoví, kopání příkopů nebo zavádění systémů, které pomáhají hašení.

Hasiči při zásahu proti kalifornskému požáru | Zdroj: Reuters, Reuters

Pojišťovny musí navíc v případě zničení nemovitosti hradit nejen výstavbu nové budovy, ale také náhradní ubytování, stravu a náhradu zničených cenností, elektroniku a celkové vybavení domácnosti nebo podnikatelského objektu. Platí také za odklízení trosek nebo poškození vodou při hašení.

Otázka existujících smluv

V prohlášení, které firma vydala, se píše, že opatření je nutné přijmout ke zlepšení finanční síly společnosti. Může to znamenat, že pojišťovna má nebo se obává, že by měla problémy plnit další závazky.

Méně pěstování i bazénů. Tři americké státy uzavřely dohodu o menší spotřebě vody z řeky Colorado

Číst článek

Existující smlouvy pojišťovna ale rušit nebude. Ani zatím neuvažuje o tom, že by je neprodlužovala. Kdo už je pojištěný, zůstává pojištěný i nadále a bude si moci smlouvu prodloužit.

Některé pojišťovny v Kalifornii ale zašly i dále, protože se obávají dalších požárů a už neobnovují staré pojistky. Toto opatření zavedla například pojišťovna American International Group, která mimo jiné nabízí cestovní zdravotní pojištění v České republice. Společnost obeslala tisíce Kaliforňanů s informací, že už jim pojistky na dům dále neprodlouží.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme