Nejtragičtější požár v historii Kalifornie se podařilo dostat zcela pod kontrolu. Panují ale obavy ze sesuvů

Následky požáru v kalifornském městě Paradise | Foto: Terray Sylvester | Zdroj: Reuters

Nejtragičtější požár v historii Kalifornie se v neděli místním hasičům podařilo dostat zcela pod kontrolu. Kalifornská lesní správa o tom informovala na twitteru. Požár Camp Fire severovýchodně od San Francisca spálil území o ploše 620 kilometrů čtverečných a vyžádal si nejméně 85 obětí.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední hlášení kalifornských hasičů uvádí, že živel zničil bezmála 14 tisíc domovů a asi 4800 dalších budov. Nejhůře dopadlo město Paradise, které v podstatě celé lehlo popelem. Předtím zde žilo kolem 27 tisíc lidí.

Ničivý požár vypukl 8. listopadu a při boji s ním byli tři hasiči zraněni. Příčinu katastrofy úřady stále vyšetřují. Kalifornii tento měsíc trápil také požár v blízkosti Los Angeles, který byl prohlášen za uhašený ve středu. Zde si plameny vyžádaly tři mrtvé.

Podle agentury Reuters klesl v neděli počet lidí pohřešovaných v souvislosti s požárem na severu Kalifornie na 249. Předtím udávaly úřady číslo 475, mnoho lidí se však našlo v krizových ubytovnách, v hotelech nebo u známých. Řada lidí také údajně netušila, že figurují na seznamu hledaných.

Obavy ze sesuvu

Od rozbřesku na rozsáhlém spáleništi Camp Fire pokračovalo pátrání po možných obětech požáru. Reuters napsal, že v oblasti asi 280 kilometrů severovýchodně od San Francisca by mělo až do úterního odpoledne panovat suché počasí, poté by se však měl na několik dní vrátit déšť, který předtím hasičům pomohl požár zkrotit. Změna počasí ale zároveň zkomplikuje pátrací operace a opět oživí hrozbu bleskových povodní.

„Panují obavy, že srážky spadnou v prudkých přívalech. Všechna vegetace shořela a to je nebezpečné vzhledem k sesuvům půdy,“ řekl meteorolog Brian Hurley.

Místo neštěstí navštívil před týdnem v sobotu americký prezident Donald Trump. Ten už dříve vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz. Zároveň ale republikánský prezident opakovaně kritizoval lesní správu v tomto demokraty řízeném americkém státu. Podle Trumpa měla na požárech přímou vinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme