Kalifornie prožívá ohnivé inferno

Situace s katastrofickými požáry v jižní Kalifornii se dále dramatizuje. Jih západního pobřeží Spojených států zažívá největší exodus lidí ve své historii. Své domovy už opustil na základě nařízení nebo i dobrovolně už milión obyvatel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požáry v Kalifornii

požáry v Kalifornii | Zdroj: ČTK

Celková situace se bohužel zatím stále zhoršuje, i když se už objevují i první světlé body. Do Malibu a do dvou městeček východně od San Diega se už obyvatelé mohou vrátit, protože se je podařilo uchránit. Asi 1 600 domů už ale lehlo popelem a 360 000 domů je teď v ohrožení od postupujících požárů. Budovy jsou nyní evakuované a z toho vychází i odhad onoho milionu lidí, kteří se ocitli mimo své domovy.

Situace je ale zatím nepřehledná, protože ubytování pro statisíce uprchlíků zajišťují státní i místní úřady, ale i spousta bezejmenných soukromých dobrovolníků. Mnoho lidí se také uchyluje ke svým příbuzným a známým, nebo odjíždějí do vzdálených hotelů a motelů.

V jižní Kalifornii je největší sucho za 200 let měření, ale i v takových podmínkách by se teoreticky daly ohně v počátečním stádiu uhasit. Ale ohromným problémem je mohutný proud vzduchu z pouští jihozápadu. Ten v nárazech dosahuje rychlostí až 120 kilometrů v hodině. Stálý přívod suchého horkého vzduchu rozpaluje ohně natolik, že vznikají jevy, se kterými se hasiči dosud nikdy v životě nesetkali. Hrozivé jsou jazyky vystřelujícího ohně a jisker, kterým už hasiči dali přezdívku Ďáblův vichr. Ten doslova metá, vystřeluje hořící úlomky stovky metrů daleko. Ale hasiči už natočili na amatérské video i takzvaný fire tornadou, nebo fire twister - tornádo z plamenů. Je to prudký vír točícího se ohně a dýmu vysoký asi jako pětipatrový dům, který nezadržitelně postupuje přes spáleniště. Tohle monstrum se nezadržitelně řítí po spáleništi vždy asi pět minut.

V celé oblasti už operují desítky, možná stovky letadel a helikoptér vojenského letectva a hlavně námořnictva. Pomáhají i soukromé letouny. Speciální letadla nejčastěji přistávají na vodě, kterou zároveň nabírají a pak vynášejí nad oblasti požárů a vrhají ji do ohňů. Vrtulníky nabírají vodu do speciálních vaků.

Velkým problémem je ale opět silný vítr, který letadla ohrožuje. Nejnebezpečnější je krajně nevyzpytatelný žár z ohromných ohňů, který stoupá vzhůru do operačního prostoru letadel. Na místě už tisíce hasičů a klasických požárních vozů. Hoří už ale skoro 1 800 čtverečních kilometrů. Prognóza je chmurná. Samotné San Diego se podaří uchránit, ale v okolí požár nejspíše prorazí až k Tichému oceánu.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme