Kalifornie se loučí s Ronaldem Reaganem

Obyvatelé Kalifornie se budou ještě celý dnešní den loučit se zesnulým prezidentem Ronaldem Reaganem. Mezitím se ve Washingtonu připravuje oficiální část pětidenních smutečních akcí. Páteční pohřební průvod v ulicích metropole a následný obřad v Národní katedrále za účasti světových lídrů budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ronald Reagan

Ronald Reagan | Zdroj: ČTK

Tisíce obyvatel Kalifornie přichází ve dne i v noci do knihovny v Simi Halley u Los Angeles, kde je vystavena rakev s ostatky 40. prezidenta Spojených států zahalená do červenomodrobílé vlajky z hvězd a pruhů. Na řadě míst v Americe lidé nosí k místům, která už nesou jména Ronalda Reagana, květiny, vlaječky a jeho oblíbené želé bonbóny. Ministerstvo zahraničí sestavuje seznam zahraničních hostů na páteční státní pohřeb, kde bude pamatováno také na zastoupení Česka. Pohřeb prezidenta se nekonal ve Washingtonu více než 30 let, a proto se očekává, že vzdát úctu Ronaldu Reaganovi přijedou desetitisíce Američanů. Jejich bezpečnost mají střežit ostřelovači, psi cvičení na vyhledávání bomb a také policisté v civilu, kteří budou monitorovat davy.

Jedním z hostů smutečního obřadu bude také německý kancléř. Schröder hodlá využít své účasti na Reaganově pohřbu, aby hovořil o konci konfliktu Východ - Západ a zejména, aby ocenil přínos bývalého šéfa Bílého domu k ukončení studené války a vytvoření mírové a sjednocené Evropy. Tím spíše, že se Reagan zasloužil také o znovusjednocení Německa.

Kancléř odlétá do USA už ráno. Ve státě Georgia se nejprve účastní summitu skupiny G8 a pátek odlétá na smuteční obřad do Washingtonu.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme