Kalifornie ztratí právo na přísnější emisní limity, oznámil Trump. Chce tak zlevnit výrobu automobilů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla odebrat státu Kalifornie právo stanovovat pro emise automobilů přísnější limity než federální regulátoři. Trump to ve středu oznámil na svém twitterovém účtu. Dodal, že automobily budou díky tomuto rozhodnutí levnější.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emise (ilustrační foto)

Emise (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Trump se nyní chystá zmírnit pravidla pro emise a spotřebu automobilů, která zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Federální regulátoři podle agentury Reuters podporují záměr zmrazit emisní limity pro nové automobily stanovené pro příští rok až do roku 2026.

„V rámci nové a jednotné normy se bude vyrábět mnohem více automobilů, což znamená mnohem více pracovních míst,“ uvedl Trump. Kritici však tvrdí, že Trumpovy plány ignorují hrozby spojené s klimatickými změnami.

Exšéf Audi čelí žalobě kvůli emisnímu skandálu. Viní ho z podvodu a nezákonných reklamních praktik

Číst článek

Rozhodnutí odebrat Kalifornii právo určovat vlastní limity pro emise automobilů zřejmě povede k rozsáhlé soudní bitvě. Kalifornie již slíbila, že podnikne právní kroky, aby toto rozhodnutí zvrátila. Spojené státy podle ní mají povinnost chránit životní prostředí pro příští generace. „Uvidíme se u soudu, pokud nám budete stát v cestě,“ vzkázal v úterý Trumpovi kalifornský generální prokurátor Xavier Becerra.

Americký prezident se již s Kalifornií dostal do několika sporů, například ohledně financování vysokorychlostní železnice, financování zdi na hranici s Mexikem či regulace elektráren, píše agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme