Ekologická katastrofa v Kalifornii. Únik 3000 barelů ropy do moře způsobil uhynutí ptáků a ryb

Jižní Kalifornie se potýká s velkým únikem ropy z místního ropovodu, který zasáhl řadu oblíbených pláží a způsobil úhyn ryb, ptáků i zamoření mokřadů. Místní činitelé hovoří o katastrofě pro tamní životní prostředí. Příčinu úniku vyšetřuje americká pobřeží stráž, jež rovněž řídí snahy o vyčištění zasažených oblastí, informovala agentura Reuters.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do moře se doposud vylilo asi 3000 barelů ropy.

Do moře se doposud vylilo asi 3000 barelů ropy. | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Ropa se začala vylévat do moře z potrubí, jež vede asi osm kilometrů od pobřežního města Huntington Beach jižně od Los Angeles. Úřady začaly v sobotu ráno objevovat ptáky a ryby pokryté ropou.

„Znehodnocuje to naše mokřady a části našeho pobřeží jsou nyní pokryty ropou,“ řekla novinářům starostka Huntington Beach Kim Carrová. Únik ropy nazvala ekologickou katastrofou.  

Do moře se doposud vylilo asi 3000 barelů ropy. Nejsilněji je zasažena pláž Huntington Beach a její pobřeží. Celkem se jedná o plochu asi 34 kilometrů čtverečních.

Únik je v místě mokřadů Magnolia Marsh, které každoročně využívá až 90 ptačích druhů. Podle úředníků je až deset druhů ohrožených.

Vyšetřování a úklid

Ropovod patří společnosti Amplify Energy, jejíž šéf Marty Willsher řekl, že potrubí přerušilo provoz a pracovníci z něj odsáli veškerou zbývající ropu. Potápěči podle něj nadále zjišťují, kde a jak k úniku došlo.

Kalifornské úřady vydaly v zasažené zóně zákaz rybaření a starostové vyzývají místní obyvatele, aby zatím nechodili na pobřeží do postižených oblastí a nesnažili se ani pomáhat s úklidem.

Městské a státní pláže ve městě Huntington Beach a Laguna Beach jsou uzavřené. Teplé počasí by jinak nalákalo davy lidí sportovat a trávit volný čas u moře na pláži. Mezi věžemi plavčíků jsou natažené žluté výstražné pásky, aby se lidé nedostali dál, píše server NBC News. Starostka Carrová nevyloučila, že pláže mohou být zavřené i několik týdnů.

Zástupci Kalifornie ve Sněmovně reprezentantů žádají prezidenta Joea Bidena, aby vyhlásil v oblasti stav nouze a tím uvolnil federální peníze na úklidové práce.

Havárie podle pozorovatelů zesílí hlasy volající po ukončení těžby ropy ve vodách u pobřeží Kalifornie. Tamní produkce ropy vyvrcholila v 90. letech minulého století a od té doby klesá, zejména kvůli kalifornským přísným zákonům na ochranu životního prostředí. Demokratický guvernér státu Gavin Newsom již dříve prohlásil, že chce těžbu ukončit do roku 2045.

Kalifornii zasáhly v minulosti dvě velké havárie, v roce 1969 se vylilo do moře asi 80 000 barelů ropy u Santa Barbary, v roce 2015 se u stejného města do oceánu vylilo asi 2400 barelů.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme