Kalifornie zažívá nejteplejší červenec za více než padesát let

Dva týdny neobvyklých veder si v Kalifornii na jihozápadě Spojených států vyžádaly už 56 obětí. Požárníci navíc na mnoha místech bojují s požáry od blesků, které teď devastují přírodu zejména východně od San Diega.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na troud vysušené rostliny v kalifornském Death Valley

Na troud vysušené rostliny v kalifornském Death Valley | Foto: Alexandr Pícha

Podle meteorologů je současná vlna veder v Kalifornii nejhorší za uplynulých 57 let. Na jihu i severu nejlidnatějšího amerického státu přes den teploty většinou neklesají pod psychologickou hranici 100 stupňů Fahrenheita, neboli 38 stupňů Celsia.

Přestože státní podniky přerušují odběr elektřiny a úřady vyzývají k šetření, klimatizace vytáhly spotřebu energie v Kalifornii na další rekord, a to skoro 50 300 megawattů za jediný den. Energetické společnosti bojují s výpadky sítí, které už postihly 1,5 milionu Kaliforňanů.

V národním parku Death Valley tento týden naměřili ve stínu 51 stupňů Celsia. Minulý týden tam byla dokonce teplota 128 Fahrenheita, tedy 53 stupňů Celsia. Meteorologové ale zatím nepředpokládají, že by tento týden v Kalifornii padl teplotní rekord.

Ten zatím tvoří 56,7 stupňů Celsia, které v Death Valley naměřili v roce 1913. Jde zatím o rekordní teplotu na západní polokouli a druhou nejvyšší teplotu naměřenou ve stínu na naší zeměkouli.

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme