19 mrtvých, přes 500 nakažených. Kalifornii trápí neviditelný zabiják: bující epidemie žloutenky A

Kalifornii sužuje smrtící epidemie žloutenky A. S nebezpečným virem, který jen v San Diegu zabil už 19 lidí a přes 500 jich nakazil, bojují zdravotníci přímo v ulicích měst. Zatím je však situace kritická a tamní úřady už vyhlásily stav nouze. Přímo na místě natáčel štáb VICE News.

San Diego (Kalifornie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Už jste byl někdy očkovaný?" sklání se štíhlá žena v bílém plášti k muži s odhaleným ramenem a natahuje si přitom ochranné rukavice. "Svůj virus žloutenky A jsem ještě nikdy nedostal. Jen mi ho klidně dejte," žertuje sedící muž.

Tajemná nemoc léta zabíjela děti. Lékaři vystopovali viníka: smrtící liči

Číst článek

Jenže žerty stranou: Paulina Bobenriethová neboli žena v bílém plášti dobře ví, že skutečnost příliš veselá není. Z pozice zaměstnankyně místního úřadu pro ochranu veřejného zdraví tráví už měsíce v ulicích San Diega, kde od letošního března bují nebezpečná nákaza.

Epidemie bez obdoby

"Jako zdravotník pracuju už 25 let a tahle epidemie nemá obdoby," vrtí Bobenriethová hlavou. "Je skutečně neobvyklá kvůli těm, které nakazila. Tihle lidé jsou velmi zranitelní. A jsou to lidé, u kterých není samozřejmé, že vyhledají pomoc," vysvětluje v reportáži VICE News.

Řeč je o těch, kteří nemají střechu nad hlavou. Virus hepatitidy A letos v Kalifornii vyvolal druhou nejhorší epidemii tohoto typu žloutenky ve Spojených státech za posledních 20 let. Jen v samotném San Diegu úřady vyčíslily už 19 mrtvých a přes 500 infikovaných; nákazu už hlásí také okresy Los Angeles, San Francisco a Santa Cruz. A drtivou většinu obětí představují právě bezdomovci.

ŽLOUTENKA A

Žloutenka (hepatitida) typu A je virová infekce, která napadá a poškozuje játra. Vysoce nakažlivý virus vyvolává poruchu jater, jejíž závažnost se liší případ od případu, může však vést i k těžké nemoci trvající měsíce, v krajním případě dokonce ke smrti.

Mezi symptomy patří únava, závratě, horečka, nevolnost a ztráta chuti k jídlu, bolesti žaludku, průjem nebo žloutnutí očního bělma; někteří nemocní jsou však bez příznaků.

Virus HAV se přenáší:

  • tělesným kontaktem s kontaminovaným jídlem či předměty
  • fekáliemi (stačí i nepatrné množství na rukách)
  • pohlavním stykem

Prostředí, v němž žijí, totiž viru svědčí. Žloutence A se často přezdívá "nemoc špinavých rukou" a nedostatečná hygiena je pro ni živnou půdou. 

Zůstat čistý

Jerry Lewis přišel o domov letos v květnu, měl však relativní štěstí: očkování už má za sebou. Přesto si dlouho drhne ruce v jednom z umyvadel, které v ulicích spolu s mobilními sprchami rozmístily lokální nevládní organizace. Pečlivě si umývá každičký kousek kůže, včetně míst pod nehty.

"Žloutenka A je strašidelná. Čistota je základ," vysvětluje. A popisuje, jak je pro lidi bez domova těžké udržovat každodenní hygienu: sanitární zařízení bývají obtížně dostupná.

Úřady se s nebezpečnou epidemií snaží bojovat. Paulina Bobenriethová a desítky dalších zdravotníků v ulicích kalifornských měst naočkovali už na 75 tisíc lidí bez domova a kalifornský guvernér Jerry Brown minulý týden vyhlásil stav nouze, aby zajistil účinnou distribuci vakcíny.

"Náš přístup musí být jiný," popisuje pro VICE News Bobenriethová. "Všechny sestry jsou v terénu, teď je to opravdu o tom zapojit všechny dostupné ruce, dokud tahle epidemie nebude za námi."

Nicméně jak konstatuje BBC, zdravotníci už varovali, že zkrocení epidemie může trvat měsíce, dokonce roky.

Žloutenka typu A . | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme