Kalifornské lesní požáry si vyžádaly 40 životů, hasičům pomáhají likvidovat plameny i vězni

Již 40 lidí zahynulo podle nové bilance při lesních požárech na severu Kalifornie. Ohně tam hoří od minulého víkendu a evakuováno kvůli nim bylo už 100 tisíc osob. Pohřešovány jsou stovky lidí, které jako nezvěstné většinou nahlásili jejich příbuzní či přátelé. Úřady věří, že většina z nich o sobě pouze nedala vědět, ale je v pořádku. Předpokládá se nicméně, že počet mrtvých ještě stoupne, napsala v neděli agentura Reuters.

Sacramento (Aktualizováno: 7:01 15. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v současné době bojují s 16 velkými požáry v oblasti severně od San Franciska. | Foto: Jim Urquhart | Zdroj: Reuters

V sobotu bylo hlášeno obětí 35, od té doby úřady potvrdily dalších pět mrtvých. Bilance požárů roste, jak záchranáři prohledávají trosky sežehnutých domů.

Hasiči v současné době bojují s 16 velkými požáry v oblasti severně od San Franciska. Nejhůře postižen je okres Sonoma, který registruje 22 obětí a nadále také asi 220 nezvěstných. Během soboty muselo být evakuováno tři tisíce lidí z města Santa Rosa a z nedalekého města Sonoma dalších 250. V Santa Rose srovnaly plameny se zemí celé čtvrti.

V malebném městečku Calistoga, které se nachází v údolí Napa a kam turisté jezdí za ochutnávkami vína a horkými prameny, bylo evakuováno všech 5000 obyvatel. Městečko, kterému podle všeho hrozila zkáza, zachránil fakt, že silný vítr se na poslední chvíli obrátil a začal vát směrem od města. Starosta Chris Canning však varoval, že Calistoga ještě nemá vyhráno, protože vítr se zase může otočit nepříznivým směrem.

Embed from Getty Images

S plameny bojuje přes 10 tisíc hasičů, jimž na některých místech pomáhají i vězni pod dohledem vězeňských dozorců. Vězni například hloubí příkopy, které mají zabránit postupu ohně.

V pátek zaznamenaly hasicí čety první větší úspěchy a počet požárů se snížil, sušší počasí a rychle se měnící vichry ale práci hasičů v sobotu znovu zkomplikovaly. Mluvčí kalifornských hasičů Antonio Negrete již dříve odhadl, že by požáry mohly být pod kontrolou do 20. října, ale nynější větrné počasí může dobu likvidace požárů prodloužit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme