Kalifornský soud začne projednávat legalizaci sňatků homosexuálů

V Kalifornii začíná soudní proces, který by mohl vést k úplné legalizaci sňatků osob stejného pohlaví v celých Spojených státech. Zatím smí být oddáni jen ve státě Massachusets.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexualita | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Krátce byly sňatky homosexuálů a lesbiček povoleny i v Kalifornii, ale tamní obyvatelé se v referendu vyjádřili zamítavě a tak je stát znovu zakázal. Skupina liberálních hollywoodských aktivistů teď zákaz napadá u soudu. Chce dokázat, že je protiústavní.

"Lidi, kteří bojují za sňatky, vidí zákaz jako diskriminační podle dodatku 14 americké ústavy - dodatek o rovném zacházení před zákonem," přiblížil na Rádiu Česko Američan a mediální konzultant Brady Clough.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o uzákonění svazků gayů a lesbiček v Kalifornii přiblížil na Rádiu Česko Američan, mediální konzultant Brady Clough.

Některá média přirovnávají tento soudní proces k průlomovému řízení z roku 1954. Verdikt Nejvyššího soudu tehdy postavil mimo zákon rasovou segregaci. "Tento kalifornský případ berou homosexuálové, kteří chtějí získat rovná práva, jako určitou naději. V této chvíli jsou ještě dvě soudní instance, kde musí ve svém boji pokračovat," uvedl.

Soudy ale podle něj ještě nejsou na tuto změnu připraveny. "V době úřadování prezidenta Bushe proběhla velká debata, do jaké míry smí soudci interpretovat zákony, aby řekli, zda se homosexuální páry smí brát či ne," uvedl. Připomněl, že v USA je asi 40 států, kde v současné době platí zákaz sňatků homosexuálů.

Práva gayů a lesbiček hájí právnické celebrity Theodor Olson a David Boies, kteří zastupovali George Bushe a Ala Gora ve sporu o výsledky voleb na Floridě v roce 2000. Jeden je z Demokratické strany a druhý republikán a shodují na tom, že zákaz sňatků osob stejného pohlaví je porušením základních práv. Většina republikánů ale takový názor nesdílí.

"Uvnitř republikánské strany je určitá menšina, která podporuje legalizaci sňatků párů stejného pohlaví. Podle nich to je jakási cesta, jak zvýšit toleranci homosexuálů ve společnosti," řekl na Rádiu Česko mediální konzultant Brady Clough.

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme