Kalifornský soudce: Zákaz sňatků homosexuálů je neústavní

Za neústavní označil soudce v San Francisku zákaz sňatků homosexuálů, který minulý rok vyhlásil nejvyšší soud Kalifornie. Soudce tím otevřel možnost, že tento nejlidnatější stát USA bude následovat stát Massachusetts, který už loni legalizoval sňatky osob stejného pohlaví. Toto rozhodnutí určitě nepotěší prezidenta Bushe, které chce dát to ústavy dodatek, definující manželství jen jako svazek muže a ženy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatba homosexuálů | Foto: Eva Kačánová

Soudce Richard Kramer přirovnal zákaz uzavírání homosexuálních sňatků k někdejší segregaci. Uvedl, že neexistuje žádný racionální důvod pro to, aby bylo manželství v Kalifornii vyhrazeno jen pro osoby opačného pohlaví. Celou kontroverzi odstartoval minulý rok starosta San Francisca Gavin Newsom, kteří přiznal gayům a lesbičkám právo se brát a začal také oddávat. Proti sňatkům homosexuálů se ale postavil guvernér kalifornie Arnold Schwarzenegger. Opírá se o výsledky referenda, ve kterém se před pěti lety obyvatelé Kalifornie vyslovili proti sňatkům osob stejného pohlaví.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme