Slovenský exministr vnitra Kaliňák končí v parlamentu. Ve Smeru ale nadále zůstane

Sedmačtyřicetiletý slovenský politik, bývalý ministr vnitra a po dlouhou dobu dvojka v současnosti vládnoucí strany Smer Robert Kaliňák odchází z parlamentu. „V tuto chvíli odcházím z parlamentu. Do konce roku chci odevzdat dopis předsedovi Národní rady Slovenské republiky o tom, že se vzdávám mandátu,“ uvedl Kaliňák, pravá ruka expremiéra Roberta Fica, ve čtvrtek v pořadu TV Pravda.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák | Foto: Gabriel Kuchta/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Exministr vnitra Robert Kaliňák neuvedl, zda je jeho odchod z politiky definitivní. Nadále ovšem zůstává ve straně. „Neměním kabáty, neměním strany,“ řekl v rozhovoru pro TV Pravda. Svůj odchod vysvětlil dluhem vůči vlastní rodině. Kaliňák také počítá s tím, že si obnoví svou advokátskou licenci.

Sedmačtyřicetiletý vystudovaný právník politicky přežil řadu kauz spojených s finančními podvody i s ovlivňováním médií (přehledně si je můžete přečíst ZDE). Tlaku na své odvolání čelil i před dvěma lety kvůli vazbám na kontroverzního realitního magnáta Ladislava Bašternáka, který figuruje v několika korupčních aférách.

‚Neodvolatelný ministr‘

Kaliňák byl dlouho považován za prakticky neodvolatelného z jeho postu ministra vnitra. Ten společně s funkcí vicepremiéra zastával v první vládě Roberta Fica v letech 2006 až 2010, resort vnitra vedl opět od roku 2012, v březnu 2016 byl znovu jmenován do třetí Ficovy vlády. O dva roky později rezignoval po sérii největších demonstrací na Slovensku od pádu komunismu a sílícím tlaku opozice.

Desetitisíce lidí tehdy vehnala do ulic vražda investigativního reportéra Jána Kuciaka. Nitky některých korupčních případů, o nichž Kuciak psal, údajně vedly přitom právě ke Kaliňákovi. S exministrovým jménem média také spojují kontroverzní případ Hedvigy Malinové Žákové, kterou Kaliňák svého času obvinil, že si vymyslela přepadení slovenskými nacionalisty.

Aktuality.sk: Ministr Kaliňák neříkal o mafii pravdu, Italové před Vadalou varovali už před pěti lety

Číst článek

„V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Pro Slovensko je důležité, aby byla zachována stabilita. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit,“ řekl tehdy novinářům.

Kaliňák je také spojován s kauzou unesení bývalého vietnamského komunistického funkcionáře a podnikatele z Německa. Němečtí vyšetřovatelé i slovenská média uvedli, že Trinh Xuan Thanh byl převezen do Slovenska, odkud ho slovenský vládní speciál dopravil do Vietnamu. Muž byl unesen podle Německa na konci července za bílého dne v centru Berlína (kauzu server iROZHLAS.cz podrobně zmapoval ZDE).

Bývalý ministr vnitra ale v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko bylo do únosu muže vědomě zapleteno. V srpnu dokonce podstoupil test na detektoru lži. „Na všechny otázky (ohledně podezření ze spolupráce na únosu) odpověděl ‚ne‘ a detektor jeho odpovědi vyhodnotil jako pravdivé,“ napsal server Sme.sk.

Korunní princ Smeru

V polovině 90. let Kaliňák vystudoval právo v Bratislavě, následně pracoval jako právní koncipient a advokát.

Půjčený slovenský vládní speciál a ministr na detektoru lži. Únos Vietnamce je ‚jako z nepovedeného filmu‘

Číst článek

Poslancem se stal v roce 2002. Ve sněmovně byl předsedou výboru Národní rady Slovenské republiky pro obranu a bezpečnost (2002-2006) a výboru na kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu (2004-2006). Od července 2010 zastával funkci předsedy zvláštního parlamentního výboru pro kontrolu činnosti Slovenské informační služby.

V krajských volbách v roce 2005 byl zvolen do zastupitelstva Bratislavského kraje, o rok později se mandátu vzdal. Kaliňák je místopředsedou vládnoucí strany Smer-sociální demokracie a dlouhodobě je považován za korunního prince strany.

Kaliňák, jenž se před vstupem do politiky specializoval na protimonopolní právo a obchody s nemovitostmi, patří k nejbohatším slovenským politikům. Z přehledu jeho příjmů, který zveřejnila slovenská média, vyplývá, že si během působení v politice vydělal 3,2 milionu eur (81,5 milionu korun).

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme