Nepřítel bez dronů a komunikace. Rusové rozmisťují na své exklávě mezi Polskem a Litvou novou zbraň

Rusko už několik měsíců rozmisťuje v Kaliningradské oblasti nejnovější typ systému radioelektronických zbraní typu Samarkand, který může úplně blokovat komunikaci případného nepřítele. Vyplývá to z dokumentů ministerstva obrany. O vojenských přesunech v oblasti vklíněné mezi Litvu a Polsko už dřív v říjnu informovala CNN na základě analýzy satelitních snímků.

Tento článek je více než rok starý.

Kaliningrad (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský voják kontroluje během cvičení elektronického boje kontroluje dron. Snímek z léta 2018

Ruský voják kontroluje během cvičení elektronického boje kontroluje dron. Snímek z léta 2018 | Zdroj: Profimedia

Systém Samarkand není dosud na žádných záběrech, a dokonce ani snímcích, a to i přesto, že se ruské ministerstvo obvykle technologickými novinkami chlubí. O jejich rozmístění se veřejnost dozvěděla ze systému veřejných zakázek.

Co je elektronický boj?

Radioelektronický boj, elektronický boj (EB), nebo elektronická válka je druh bojové činnosti vykonávaný výlučně elektronickým vybavením a proti protivníkovu elektronickému vybavení. Podstatou EB je využití slabých stránek v činnosti elektronických prostředků protivníka zároveň se snahou eliminovat slabiny elektronických prostředků a systémů vlastních vojsk.

Z údajů podle deníku Nězavisimaja gazeta vyplývá, že ruská armáda plánuje rozmístění 16 systémů v regionech po celé zemi, například v Archangelsku, Moskvě, Murmansku nebo v Židovské autonomní oblasti na dálném východě, ale i v Bělorusku.

Umlčí všechno, co září 

V Kaliningradu se rozmisťují systémy pod označením Samarakand-U a Samarakand-SU-PRD-K2. Specialisty na obsluhu systémů Rusko cvičí už několik měsíců ve své východoevropské exklávě na základnách Baltské flotily.

Ruští analytici řadí Samarkand k „nejvyšší úrovni“ současné technologie radioelektronických zbraní, které mají „umlčet všechno, co září“.

„Jde o rušení všech komunikačních prostředků, navigace, radiolokace. Je to vážná věc, ne nějaký taktický strašák, ale zařízení na vysoké úrovni,“ cituje polský deník Rzeczpospolita Maksima Šepovalenka, analytika moskevského Centra analýzy strategií a technologií.

Podle analytika by zařízením mohli Rusové úplně rušit komunikaci mezi jednotkami nepřítele. Systém by měl znemožnit i používání dronů nebo navigaci a orientaci pilotů letadel.

Elektronická válka na Ukrajině

Podle podobné systémy jsou nasazeny v Donbasu v boji proti ukrajinským vojákům a znemožňují jim komunikaci. „V takové situaci se posílá člověk na kole, vypouští se poštovní holubi. Nejlepším a osvědčeným způsobem je ale kabelová komunikace,“ řekl deníku Rzeczpospolita kyjevský vojenský analytik Oleksij Areštovyč.

Zařízení ruské výroby v srpnu na separatisty ovládaném území v oblasti Donbasu odhalila pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Za pomoci bezpilotního letadla vypátrala OBSE „čtyři systémy elektronického boje na území, které nekontroluje ukrajinská vláda,“ informovala v létě AFP.

List Nězavisimaja gazeta připomíná, že ruská armáda už úspěšně otestovala mobilní systém Tiráda 2.3, který je schopný „oslepit“ satelity, letadla i válečné lodě.

Ruské jednotky v létě 2018 v soutěži trénovaly techniku elektronické války. Na snímku obsluha komunikační stanice (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Nové bunkry a bezpečné přistávání

V říjnu analytici americké televize CNN na základě analýzy satelitních snímků Kaliningradské oblasti pořízených společností ImageSat došli k závěru, že se v nedávné době pracovalo například na skladu jaderných zbraní.

Jiné snímky, které vznikly přibližně od poloviny července do konce září, ukazují, že ve vojenském skladovacím prostoru nacházejícím se nedaleko města Primorsk vzniklo na 40 nových bunkrů. Obklopují starší a menší stavby tohoto typu.

Na letecké základně nedaleko Kaliningradu ruská armáda podle snímků zase instalovala zařízení, které umožní letounům přistávat i za nepříznivého počasí.

CNN has report on Russian military upgrades in Kaliningrad enclave edition.cnn.com/2018/10/17/eur… Report just made it to The Situation Room. Report includes link to my report from June about construction work at apparent nuclear weapons storage bunker: fas.org/blogs/security…

23:57 – 17. 10. 2018

58 58

Modernizací prošla také základna v Čerňachovsku, kam Rusko letos v únoru dopravilo balistické rakety Iskander, což tehdy nejmenovaný americký činitel působící v Evropě označil za „největší posun v ruské militarizaci Pobaltí, jaký jsme dosud viděli“, připomněla CNN.

Zástupci ruské armády se k novým satelitním snímkům dokládajícím modernizaci vojenských zařízení v Kaliningradu nevyjádřili, nicméně ruská vláda v minulosti vždy hájila své právo rozmisťovat zbraně na tomto strategickém území.

Bude v Polsku Fort Trump?

O posílení vojenské přítomnosti vojáků Severoatlantické aliance usiluje Polsko. Varšava požádala americkou stranu o vybudování vojenské základny, navrhla dokonce název Fort Trump.

O základně už jednal v září v Bílém domě polský prezident Andrzej Duda s prezidentem Donaldem Trumpem, v současnosti o ní vyjednává v USA polský ministr obrany Mariusz Błaszsczak.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme