Rusko posílilo vojska v Kaliningradu o rakety S-400, spustilo i novou plynovou elektrárnu

Rusko posílilo vojenskou přítomnost v Kaliningradské oblasti. Protileteckou obranu v exklávě u Baltského moře posílil pluk raketového systému S-400 Triumf. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na Baltskou flotilu. Stejný raketový systém už v minulosti umístili Rusové na anektovaný ukrajinský poloostrov Krym. Soběstačnosti exklávy má pak pomoci nová elektrárna spuštěná ve středu.

Kaliningrad (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakety S-400 patří k nejmodernějším zbraním ruských ozbrojených sil | Foto: Tatyana Maleyeva | Zdroj: Reuters

Rusko už posílilo vojenskou přítomnost v Kaliningradské oblasti v únoru, když tam podle zpráv agentury Interfax vytvořilo letecký pluk stíhaček Suchoj Su-27, krátce před tím posílila tankové jednotky o 70 až 100 tanků a Baltská flotila dostala korvetu třídy Projekt 22800 Karakurt.

Konec likvidace raket středního a krátkého doletu? Putin pozastavil smlouvu INF s Washingtonem

Číst článek

Rakety S-400 patří k nejmodernějším zbraním ruských ozbrojených sil, ve výzbroji jsou od roku 2007. Systém je ruskou protiváhou amerických protiraketových systémů THAAD a raketového systému Patriot.

Operační dosah raket je až 400 kilometrů, zasáhnout mohou i rychle letící bojové letouny ve výšce až 30 kilometrů. Systém může likvidovat kromě leteckých sil protivníka i balistické rakety a střely s plochou dráhou letu.

Rusové ve středu také v Kalinigradské oblasti spustili novou plynovou elektrárnu o výkonu 455,2 megawatu. Oznámila to ruská státní společnost InterRAO. Z tamních čtyř stanic je nová elektrárna největší a Moskva doufá, že díky nim bude Kaliningrad soběstačný dřív, než se pobaltské státy odpojí od ruské rozvodné sítě. Litva, Lotyšsko a Estonsko to plánují na rok 2025, uvedla agentura Reuters.

Další dvě elektrárny spalující plyn o celkovém výkonu 312 MW byly v oblasti zprovozněny loni v březnu a čtvrtá, uhelná elektrárna by měla být dokončena příští rok. Souhrnný výkon všech má činit zhruba jeden gigawatt.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme