Kalousek: České referendum k rozpočtové smlouvě v EU nechápou

Český ministr financí Miroslav Kalousek svým protějškům na schůzce Ecofinu prezentoval postoj Česka ke schvalování mezivládní smlouvy o fiskální disciplíně. Myšlenku referenda k tomuto dokumentu ale v Unii nechápou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek ministr financí | Foto: Filip Jandourek

„V očích všech svých kolegů ze zemí Evropské unie četl jsem totální nepochopení tohoto postoje," řekl Kalousek, který je osobně proti referendu, a pokračoval:

„Jejich nechápavé pohledy jsem chápal, nicméně svoji povinnost člena české vlády jsem splnil.“

S požadavkem uspořádání referenda o textu mezivládní smlouvy, od které se už předem distancovala jen Velká Británie, zůstává Česko samo. Dokonce i Irsko při jednání ministrů financí uvádělo podmínky, které potřebuje splnit, aby obávané referendum pořádat nemuselo.

Smlouvu by měly země eurozóny a případně i státy mimo ni podepsat na počátku března. Podle ní by si měly mimo jiné zakotvit ve své legislativě takzvanou dluhovou brzdu, tedy zákaz zadlužovat rozpočet.

Ministr navrhne vládě, aby MMF půjčila 38 miliard korun

Česká vláda nejspíš půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu eura 1,5 miliardy eur, tedy asi 38 miliard korun. O výši půjčky informoval server Novinky.cz. Ministr financí o tom bude s vládou jednat zítra.

Konkrétní částku potvrdil nechtěl, že ale Česko prosbu Mezinárodního měnového fondu vyslyší, nicméně považuje za téměř jisté.

„Jistě pochopíte, že já to komentovat nebudu, protože s tímto návrhem a s příslušnými argumenty seznámím členy vlády až zítra. Vezmeme-li naší čestnou pozici, kterou nám nikdo nepůjčil, ale dal v rámci solidarity z peněz daňových poplatníků ostatních evropských zemí, tak jsme obdrželi 176 miliard korun," prohlásil Kalousek a dodal:

„V tomto světle říct, že neposkytneme teď již žádnou pomoc, je podle mého názoru morálně neobhajitelné, proto s snažím prosazovat nějakou pomoc, kterou pokládám za racionální.“

Podle původních představ Evropské unie měl být příspěvek Česka asi 3,5 miliardy eur. Návrh ministra Kalouska je tak méně než poloviční.

Pavel Novák, Simona Bartošová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme