Kalousek: Odmítat půjčku eurozóně je projevem ryzího křupanství

Nejsilnější vládní strana, ODS, trvá na tom, aby o připojení Česka ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti zemí EU, rozhodli lidé v referendu. Podle ministra financí Miroslava Kalouska ale nápad uspořádat o půjčce referendum nikdo v Evropě nechápe. Odmítnutí půjčky na Radiožurnálu označil za morálně neobhajitelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek na briefingu v Poslanecké sněmovně | Zdroj: ČTK

Řekl jste, že snaze české vlády prosadit ratifikaci referendem nikdo z ministrů jiných evropských zemí neporozuměl. Proč ne? Jak vaši kolegové reagovali?

Oni reagovali naprosto vytřeštěnými pohledy. Je jedna země, která jasně řekla – ano, my tuhle smlouvu nepodepíšeme, to je Spojené království. Ostatní země říkají – my se k té smlouvě připojíme za nějakých podmínek, něco samy pro sebe si chtějí vydobýt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne Radiožurnálu byl ministr financí Miroslav Kalousek

Ale neexistuje země, která by řekla, že o tom chce uspořádat referendum, protože to upřímně řečeno není zcela na místě. Jediný důvod, proč ODS chce referendum, je, že chce říct své principiální, nekompromisní a jednoznačné „možná“.

Je to tedy jistá věc, že v Česku bude určitě referendum o připojení se k této smlouvě?

Já si myslím, že je to vyloučeno a že to ví i ODS. A právě proto říká, že chce referendum. Aby mohlo být uspořádáno referendum, musel by být schválen ústavní zákon o referendu o přistoupení k této smlouvě.

ODS od samého začátku ví, že pro toto referendum nemůže být většina a to jí vyhovuje. Protože pan premiér a předseda ODS Nečas se na březnovém summitu usměje, podepíše se a bude říkat – dokud nebude dohoda o referendu, do té doby není možné ratifikovat.

Jak jste jednal s kolegy v Bruselu, opravdu nikdo na to nenahlíží jako na věc, kvůli které se přesunou významné pravomoci do Bruselu a lidé by měli mít právo vyjádřit svůj názor?

O článku 8, což jsou kompetence Evropského soudního dvora, jsou skutečně vážné pochybnosti o jeho legislativní relevanci a souvislosti s evropským právem. Takové výhrady tam padaly a i já sám jsem některé z nich vznesl. Ale z úmyslu uvést to do pořádku s evropským právem, nikoli vzít to jako záminku, abychom to nemohli ratifikovat.

Kalousek: České referendum k rozpočtové smlouvě v EU nechápou

Číst článek

Dokonce Irsko, které má obecný zákon o referendu a má velmi přísná pravidla o tom, kdy má být vyhlášeno referendum, říkalo – prosím, upravme to tak a tak, abychom nemuseli vyhlašovat referendum. To se zcela liší od přístupu české vlády, která říká – ať to bude, jak to bude, my stejně chceme vyhlásit referendum, protože nechceme vzít odpovědnost na svá bedra. To je bohužel přístup ODS.

Je pravda, že navrhnete, aby Česko dalo Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu eurozóny k dispozici 1,5 miliardy eur?

Zítra předkládám na vládu materiál, který teď – nezlobte se – nebudu komentovat, protože nejdřív s ním musím seznámit své kolegy. Byť jsem si všiml, že nějakým způsobem pronikl na internetové stránky. Omezím se na jednu jedinou větu: od roku 2004, co jsme v EU, jsme kromě výhod svobodného trhu a společných hodnot dostali 176 miliard korun z peněz daňových poplatníků našich sousedů.

Jestli pod tímhle světlem 176 darovaných miliard teď říkáme – my nechceme nikomu pomoci ani jednou korunou – to jsou ony výkřiky, které se dějí před Úřadem vlády, „ani korunu Bruselu“ – tak to je projev ryzího křupanství, za který já se hluboce stydím a který je morálně neobhajitelný.

Proč tito lidé v okamžiku, kdy jsme vstupovali do Unie, nedělali demonstrace a nekřičeli – ani korunu z Bruselu? Proč se nebránili tomu, že jsme dostali těch 176 miliard, když se teď mohou zbláznit z toho, že by Česká republika měla pomoci svým sousedům? Nezlobte se, to je fujtajbl.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme