Viceprezidentka USA navštívila interrupční kliniku. Nechceme tu potratový turismus, bouří se odpůrci

V nadcházejících amerických prezidentských volbách bude právo na potrat pravděpodobně jedním ze stěžejních témat. Také proto Kamala Harrisová, americká viceprezidentka, navštívila kliniku poskytující možnosti předčasného ukončení těhotenství. Bílý dům uvedl, že to je vůbec poprvé v historii, kdy takto vysoce postavený politik navštívil podobné zařízení.

Minnesota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová, americká viceprezidentka | Foto: Megan Varner | Zdroj: Reuters

Kamala Harrisová ve čtvrtek navštívila potratovou kliniku Planned Parenthood. „Naše země momentálně čelí velice vážné zdravotnické krizi, která ovlivňuje řadu lidí. Většina těchto lidí upřímně a v tichosti trpí,“ komentovala viceprezidentka předešlý zákaz potratů v řadě amerických států.

Harrisová se v rámci podpory Joea Bidena v jeho znovuzvolení rozjela do klíčových států, jako jsou Michigan, Wisconsin, Georgia nebo Arizona, kde se snaží zmobilizovat podporovatele práva na předčasné ukončení těhotenství.

Nejvyšší soud v Texasu zakázal o den dříve povolený potrat. ‚Přelomový rozsudek‘ se nekoná

Číst článek

Podle nového průzkumu zdravotnické neziskové organizace KFF, přibližně 12 procent voličů tvrdí, že potraty jsou pro ně nejdůležitější otázkou ve volbách v roce 2024.

Lokální média podle BBC uvedla, že před budovou kliniky se sešli jak podporovatelé potratů, tak i protestující. Ředitel skupiny Minnesota Citizens Concerned for Life bojující proti potratům uvedl, že návštěva Kamaly Harrisové „dokazuje plnou oddanost Bidenovy administrativy extrémní interrupční politice“.

Harrisová pochválila kliniku za vedení poskytující ženám, které častokrát cestují ze zahraničí a dodala: „Je jedině správné a spravedlivé, aby lidé měli přístup ke zdravotní péči, kterou potřebují.“

„Obyvatelé Minnesoty nechtějí vstoupit do povědomí lidí jako centrum potratového turismu,“ prohlásila naopak Cathy Bleaser, žena z protestujícího davu.

Amerikanista: Ženy z Floridy a okolních států si cestu k potratům najdou. Problém to bude u nejchudších

Číst článek

Řada konzervativních států zavedla omezení ukončení těhotenství v roce 2022 poté, co Nejvyšší soud USA zrušil desítky let staré celonárodní právo na interrupci. Naopak liberálnější státy, k nimž patří i Minnesota, podnikly kroky k posílení těchto práv.

Téma potratů ve volbách

Americký prezident Joe Biden učinil z potratů klíčové téma kampaně za znovuzvolení. V listopadu se utká s republikánským oponentem, Donaldem Trumpem. Minulý týden ve svém projevu prezident Biden kritizoval Trumpa za jeho výběr soudců Nejvyššího Soudu, který potratový zákon po dlouhých letech zrušil.

„Můj předchůdce nastoupil do úřadu odhodlaný zrušit Roe v. Wade a ještě se tím chlubí,“ řekl. „Podívejte se na chaos, který z toho vznikl,“ doplnil stávající prezident.

Když se reportér z Fox News v lednu otázal Donalda Trumpa na jeho rozhodnutí, které vedlo ke zrušení práva na potrat v několika desítkách amerických států, odpověděl republikánský kandidát, že „je hrdý, že to udělal“.

Zároveň dodal, že připouští i výjimky, kdy je potrat možné provést, a to hlavně v případě znásilnění.

ula, tlc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme