33 žen těhotných pro Číňany: policie v Kambodži rozbila síť obchodníků s novorozenci

Policisté v kambodžském Phnompenhu zakročili proti ilegálnímu obchodu s náhradním mateřstvím. Při razii objevila 33 těhotných žen, které čekaly děti pro čínské zákazníky. Zadržela také pět lidí, včetně čínského šéfa ilegálního obchodu. Kamboždská policie to podle agentury Reuters oznámila v sobotu.

Phnompenh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakmile žena otěhotněla, dostala na ruku 500 dolarů (11 000 korun). Po porodu jí smlouva slibuje pravidelnou měsíční částku 300 dolarů (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Objevené náhradní matky měly za porod dostat v přepočtu 10 000 dolarů, v přepočtu asi 220 tisíc korun. Policie uvedla, že odhalená skupina už zákazníkům v Číně takto poskytla dvacet dětí.

„Naše úřady je obvinily z obchodování s lidmi,“ řekl v sobotu Reuters ředitel státního úřadu pro boj s pašováním lidí. „Některé z dětí se narodily v Číně, jiné v Kambodži.“

Miminka na prodej. Reportáž o obchodnících s bezbrannými životy, kteří věří, že 'peníze zmůžou všechno'

Číst článek

Samotné matky teď podle něj obviněny nebudou. Popsal také způsob, jakým jim obchodníci s dětmi vypláceli peníze. Jakmile žena otěhotněla, dostala na ruku 500 dolarů (11 000 korun). Po porodu jí smlouva slibuje pravidelnou měsíční částku 300 dolarů, dokud nedosáhne na konečných deset tisíc. 

Kambodža je oblíbenou mezinárodní destinací pro páry, které nemůžou mít děti a snaží se je získat díky náhradnímu mateřství. A to navzdory tomu, že kambodžská vláda obchodování s touto praktikou předloni postavila mimo zákon. 

Kolik dětí v Číně porodily náhradní matky? Oficiální odhady podle Reuters neexistují, ale média to číslo odhadují na více než 10 000 ročně. 

Obavy z vykořisťování lidí už vedly také Indii a Thajsko k tomu, že cizincům zakázaly služby náhradních matek využívat.

kah, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme