Z Kambodže kvůli politice odchází Evropané i Američané. Nahrazují je Číňané

Svět ji zná především díky angkorským chrámům a krvavým časům Rudých Khmérů. Jenže Kambodža prožívá velmi dynamický rozvoj. O víkendu zemi čekají parlamentní volby a jejich největším favoritem je nejdéle vládnoucí premiér světa Hun Sen. Hlavně proto, že s opozicí se už před časem rázně vypořádal a řada jeho politických soupeřů raději utekla za hranice.

Phnompenh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na protest proti tomu, jak vláda premiéra Hun Sena postupuje proti opozici, odchází z Kambodže evropští i američtí investoři a humanitární organizace. Místo nich přicházejí Číňané.

Jejich jüany a dolary opravují silnice i jediný námořní přístav v zemi, rozšiřují průmyslové zóny a zpevňují mosty. Hlavně ty mezi Phnomphenem a Pekingem.

33 žen těhotných pro Číňany: policie v Kambodži rozbila síť obchodníků s novorozenci

Číst článek

Angažují se i v nadcházejících parlamentních volbách, jak zpravodaji Českého rozhlasu ve východní Evropě potvrzuje Savong, který pracuje v kambodžsko-americké humanitární organizaci. „To, že Čína nabídne, že pomůže mojí zemi s volbami, mě zneklidňuje. Co taková pomoc může znamenat, ani raději nedomýšlím,“ říká.

Pole, dům nebo třeba rybí sádka stále častěji zabírají místo čínským investicím. Lidé si stěžují, že kdo dělá problémy, tomu úřady odmítnou třeba pronajmout půdu, vydat rodný list dítěte nebo zaregistrovat trvalý pobyt.

Hlavní opoziční stranu už soudy postavily mimo zákon a její lídr sedí ve vězení.

„Soudy netrestají nevinné, jen postupují podle zákonů. Tuhle kampaň vedou ti, kteří chtějí poškodit Kambodžu,“ brání se premiér Hun Sen, největší favorit víkendových parlamentních voleb. 

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme