Kambodžané i 34 let od svržení Rudých Khmerů čekají na spravedlnost

Od okamžiku, kdy byl v Kambodži svržen režim Rudých Khmerů, už uběhlo 34 let. Pozůstalí po obětech zrůdného sociálního experimentu se až loni dostalo aspoň malého zadostiučinění. Mezinárodní trestní tribunál totiž odsoudil jednoho z vůdců režimu - bývalého velitele věznice S-21, známého pod přezdívkou Duch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení Rudých Khmérů

Vězení Rudých Khmérů | Foto: Kateřina Procházková

„Když mě přivedli do vězení, nejprve mi sundali košili a kalhoty, takže jsem byl skoro nahý. Pak mi nasadili pouta na ruce, zavázali oči a začali mě bít. Trhali mi nehty na prstech na nohou a jinak mě mučili,“ vypráví Chum Manh, který přežil jedno z nejstrašnějších vězení Rudých Khmerů - S21.

Právě tomuto zařízení velel odsouzený Duch. Během čtyřleté vlády Rudých Khmerů jen tady přišlo o život přes 17 tisíc lidí.

Strach, který většina lidí stále chová je pochopitelný. Bývalí Rudí Khmérové dodnes žijí a někteří dokonce figuruj na vysokých státních postech, objasňuje Polka Agniezska, která v Kambodži pracuje pro nevládní organizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mnozí Kambodžané stále marně čekají na potrestání Rudých Khmérů

„Lidé o tom nechtějí mluvit, chovají se jako by o tom nevěděli, nebo si nepamatovali. Jako by to už bylo dávno. Je to opravdu možná tím, že je tady pořád spojitost se současným režimem.“

Mezinárodní tribunál zahájil soud také se třemi nejvyššími dosud žijícími představiteli Rudých Khmerů. Na výsledek procesů netrpělivě čekají tisíce zdejších obyvatel, mezi nimi i jeden z posledních přeživších Chum Manh.

„Chci, aby všichni vysoce postavení Rudí Khmérové dostali doživotí. Teprve pak budu mít totiž pocit, že soudy jsou spravedlivé.“

Tereza Jelínková, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme