Kambodžané i více než 30 let od svržení Rudých Khmerů čekají na spravedlnost

Od svržení režimu Rudých Khmerů už uplynulo přes 30 let. Poprvé se ale až teď dostalo přeživším Kambodžanům a pozůstalým alespoň malého zadostiučinění. Na doživotí totiž Mezinárodní trestní tribunál poslal jednoho z vůdců režimu, bývalého velitele věznice S-21, známého pod přezdívkou Duch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý velitel věznice S-21 známý pod přezdívkou Duch | Zdroj: Reuters

„S výsledkem procesu nesouhlasím. Nebylo to v případě Duche spravedlivé. Podle návrhu prokuratury měl dostat 45 let, ale soudce ho odsoudil jen na 35 let,“ říká mi poslední ze dvou bývalých vězňů Chum Manh, který přežil jedno z nejstrašnějších vězení Rudých Khmerů S-21.

Právě toto nechvalně známé zařízení založil dnes odsouzený Duch. Během vlády Rudých Khmerů jen tady přišlo o život přes 17 tisíc lidí. A jak říká Chum Manh, na zločiny, které se tu děly, se nedá nikdy zapomenout:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do míst, kde bývalý velitel věznice S-21 Duch vraždil a mučil, se Zblízka podívala asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

„Když mě přivedli do vězení, nejprve mi sundali košili a kalhoty, takže jsem byl skoro nahý. Pak mi nasadili pouta na ruce, zavázali oči a začali mě bít. Když jsem si rukama snažil chránit hlavu, zlomili mi prsty. Další dny mučení pokračovalo, trhali mi nehty na prstech na nohou a jinak mě mučili.“

Za pět let krutovlády Pol Potova režimu prošla věznicí S-21 většina kambodžské inteligence, nebo dokonce také členové Rudých Khmerů, kteří se svému vedení znelíbili.

„Za vlády Pol Pota v letech 1975-79 umřely nebo zmizely přes 3 miliony lidí. Většinou přišli o život ve vězení nebo zemřeli hlady. Já jsem přežila jen díky tomu, že jsem utekla s maminkou do Vietnamu,“ vypráví mi průvodkyně QiVí.

„Rudí Khmerové mi v rodině zabili tři lidi: otce, sestru a bratra. Já jsem náhodou utekla s matkou a sestrami. Žili jsme totiž kousek od vietnamských hranic, tak to bylo možné. Skoro všechny rodiny v Kambodži ale mají podobný osud."

Chum Mey (vlevo) je jedním z těch, kteří přežili mučení Rudých Khmérů ve věznici S-21 | Foto: Reuters

Mezinárodní tribunál zahájil v loňském roce soud také se třemi nejvyššími dosud žijícími představiteli Rudých Khmerů. Na výsledek procesů netrpělivě čekají tisíce Kambodžanů, mezi nimi i jeden z posledních přeživších vězňů z S-21 Chum Manh.

„Chci, aby všichni vysoce postavení Rudí Khmérové dostali doživotí. Teprve pak budu mít totiž pocit, že soudy jsou spravedlivé…“

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme