Kambodžané se rozloučili s bývalým králem Norodomem Sihanukem, tři měsíce po jeho smrti

Statisíce Kambodžanů se přišly v metropoli Phnompenhu rozloučit s bývalým králem Norodomem Sihanukem, který podlehl 15. října infarktu ve věku 89 let. Pozlacený vůz s rakví směřoval ke krematoriu vedle královského paláce, kde byl monarcha před více než 70 lety korunován.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb kambodžského krále Norodoma Sihanuka v hlavním městě Phnompenhu.

Pohřeb kambodžského krále Norodoma Sihanuka v hlavním městě Phnompenhu. | Zdroj: Reuters

Sihanukovy balzamované ostatky byly v souladu s tradicí královské rodiny veřejně vystaveny po dobu tří měsíců, po nichž následuje nynější sedmidenní smutek. Pohřeb bude ukončen v pondělí kremací.

Sihanuk zemřel v Pekingu, kde se léčil. Na trůn nastoupil jako osmnáctiletý v roce 1941. Nevládl vždy jako král, někdy jako princ, ministerský předseda a ministr zahraničí. Kambodžu dovedl k nezávislosti na Francii.

„Pro Kambodžany byl známkou jednoty země, i když v posledních letech už neměl pravomoce, jaké kdysi mívával. Kambodžané mu věřili, byl pro ně něco jako otec. Mnoho generací Kambodžanů neznalo jiného krále než jeho,“ říká zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bývalém kambodžském králi mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

V západních zemích si vysloužil přezdívku ‚chameleonský král‘, ale jeho Kambodžané ho milovali.

„Sihanuk, aby uchoval nezávislost své země, to hrál na obě strany. Měl dobré vztahy se Západem i s východním blokem. A právě do východního bloku – do Československa – poslal v roce 1962 jednoho ze svých synů. Oficiálně se říká, že měl sedm manželek, dětí bylo určitě 14,“ vysvětluje Slezák.

Syn Norodom Sihamoni, který studoval v Československu, nastoupil na trůn v roce 2004.

V Praze vystudoval taneční pedagogiku, balet později vyučoval v Paříži. Do České republiky přijel v roce 2006 a pak o čtyři roky později, kdy mu Akademie múzických umění udělila čestný doktorát. Spřátelené Československo navštívil za své vlády i sám Sihanuk.

Milan Slezák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme