Únik chemikálií poblíž Kamčatky zabil většinu života v moři. Surfaři měli potíže se zrakem a zvraceli

Na pobřeží ruského poloostrova Kamčatka kvůli znečištění vody zemřelo až 95 procent mořských živočichů. Podle agentury AFP to uvedl ruský vědec Ivan Ustadov z Kronocké přírodní rezervace. Příčinou ekologické katastrofy, jak incident nazvala organizace Greenpeace, pak mají být chemikálie, které unikly z blízkého podzemního objektu.

Petropavlovsk-Kamčatskij Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pobřeží poloostrova Kamčatka masivně umírají mořští živočichové

Na pobřeží poloostrova Kamčatka masivně umírají mořští živočichové | Foto: WWF Russia | Zdroj: Reuters

Na únik škodlivých látek upozornili na konci září surfaři, kteří po styku s vodou zvraceli a měli problémy se zrakem. Po sociálních sítích později začala kolovat videa, na nichž je vidět velké množství uhynulých ryb, tuleňů a dalších mořských živočichů. Kontaminaci vody potvrdil i guvernér Kamčatky Vladimir Solodov. Organizace Greenpeace poukázala, že k znečištění mohlo dojít již před několika týdny.

Greenpeace: Znečištění moře u Kamčatky je ekologická katastrofa. Lidé mají zdravotní problémy

Číst článek

Potápěči následně tento týden objevili v Avačském zálivu další uhynulé živočichy v hloubce až 15 metrů. Ustadov z Kronocké přírodní rezervace potvrdil, že na pobřeží dochází k „masivnímu umírání mořských živočichů“ a blízko pobřeží jich uhynulo až 95 procent.

„Některé ryby, krevety či krabi jsou stále živí, ale je jich velmi málo,“ řekl vědec po setkání s guvernérem Kamčatky Vladimirem Solodovem.

Únik chemikálií

Ruská pobočka Světového fondu na ochranu přírody v úterý uvedla, že kontaminaci nezpůsobila ropa, jak bylo původně předpokládáno, ale „vysoce toxická látka rozpustná ve vodě“. Ta měla podle Solodova uniknout z nedalekého zařízení Kozelsky, které bylo otevřeno na konci 70. let za účelem skladování chemikálií.

Vyšetřovatelé podle něj na místě našli také přestříhnutý ostnatý drát a pracují s verzí, že příčinou znečištění vody může být lidské zavinění. Ve hře jsou však stále i teorie o přírodních příčinách.

Podle vedoucího ruské odnože Greenpeace Ivana Blokova bylo zařízení nehlídané a „podle oficiálních údajů skladuje až 108 tun pesticidů a jedovatých chemikálií“.

Organizace na místo vyslala vlastní tým, aby situaci nadále monitoroval. „Všechna podmořská krása je nyní šedá a žlutá, jakoby byly ryby uvařeny v horké vodě. Celé dno je pokryto mrtvými těly živočichů,“ uvedl pro server Euronews člen týmu Vasilij Jablokov. Do Moskvy nyní míří vzorky na analýzu.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme