Na Kamčatce se po pádu vrtulníku pohřešuje osm turistů. Stroj se potopil do hloubky více než 130 metrů

Na Kamčatce havaroval ve čtvrtek dopoledne místního času vrtulník se třemi členy posádky a 13 cestujícími; stroj dopadl do Kurilského jezera. Úřady zatím neupřesnily, zda na palubě byli jen ruští občané nebo i cizinci. Podle zdroje agentury Ria Novosti šlo o turisty z Moskvy a Petrohradu. Záchranáři našli osm přeživších a po zbývajících lidech pátrali do setmění. Některé zdroje ruských agentur o nich hovoří jako o mrtvých.

Aktualizováno Petropavlovsk-Kamčatskij (Aktualizováno: 15:51 12. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Kamčatce se zřítil vrtulník Mi-8. Ilustrační foto | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

„V 0.50 moskevského času (23.50 středoevropského letního času) ve čtvrtek 12. srpna 2021 jsme obdrželi informaci o tvrdém přistání vrtulníku Mi-8 společnosti Vityaz-Aero v oblasti Kurilského jezera v Kronocké přírodní rezervaci. Podle předběžných informací byli na palubě tři členové posádky a 13 pasažérů‚“ uvedlo EMERCON.

Ruští záchranáři našli trosky letounu, který se ztratil na Kamčatce. Havárii nejspíš nikdo z 28 lidí nepřežil

Číst článek

Podle agentury RIA Novosti je do záchranné operace zapojeno 45 lidí a osm kusů techniky.

„Na místo odletěl vrtulník zdravotnického centra pro případ katastrof a vrtulník Mi-8 ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti se záchranáři je v pohotovosti,“ dodal.

Pátrání komplikuje mimo jiné hloubka jezera. „Vrak vrtulníku se nachází asi 800 metrů od břehu a v hloubce více než 130 metrů. Potápěči ministerstva pro mimořádné události nemohou v takové hloubce pracovat. Proto jsme se nyní obrátili na ministerstvo obrany s žádostí o pomoc. Armáda potvrdila nasazení podvodních robotů, kteří mohou pomoci při pátrání po troskách a pohřešovaných,“ uvedl gubernátor oblasti Vladimir Solodov.

Agentura TASS napsala, že podle záchranářů prakticky není šance někoho z pohřešovaných najít živého. Některé zdroje ruských agentur už o nich hovoří jako o mrtvých.

Osm nezvěstných

„Osm lidí bylo zachráněno a jejich životy nejsou ohroženy. Dalších osm lidí zemřelo. Jejich těla jsou s největší pravděpodobností na dně Kurilského jezera,“ řekl agentuře Interfax zdravotnický zdroj. Agentura AP později uvedla, že záchranáři pátrání na noc přerušili a budou v něm pokračovat v pátek ráno.

Mezi cestujícími bylo údajně jedno dítě, které je nezvěstné. Dva z osmi přeživších jsou ve velmi vážném stavu a byli přepraveni do nemocnice, napsala agentura TASS. Ti, co přežili, se podle tiskové služby Kronocké přírodní rezervace dostali z helikoptéry sami a vyplavali na hladinu přibližně z hloubky osmi až devíti metrů.

Teplota vody v jezeře nyní nepřesahuje pět až šest stupňů, není proto možné se v ní nacházet delší dobu, dodalo tiskové oddělení. Lidem z helikoptéry v první chvíli pomohli pracovníci rezervace, kteří prý čekali na přistání vrtulníku, ale slyšeli jeho dopadnutí na hladinu a ihned na místo vyrazili se dvěma loďkami.

Vrtulník byl před odletem zkontrolován a neměl žádné technické problémy. Před rokem prošel generální opravou, sdělil agentuře TASS obchodní ředitel společnosti Vityaz-Aero Dmitrij Černych.

Příčina nehody?

Jako nejpravděpodobnější důvod nehody se podle zdroje agentury TASS jeví závada na motoru nebo chyba pilota.

Přepravce Vityaz-Aero Airlines funguje od roku 2009 a ve své flotile má více než 20 vrtulníků Mi-8. Cestujícím poskytuje lety do odlehlých oblastí Kamčatky, včetně turistických letů.

Dvoumotorový vrtulník Mi-8 patří k nejrozšířenějším na světě. Vyráběl se v Sovětském svazu od roku 1961 a v Rusku se vyrábí dodnes. Slouží pro vojenské i civilní účely v padesátce zemí světa, včetně České republiky.

Rusko podle agentury AFP v poslední době vylepšilo bezpečnost svého leteckého provozu. Nicméně případy špatné údržby letadel a nedostatečné bezpečnostní standardy nevymizely a země zažila několik leteckých tragédií. Minulý měsíc se na Kamčatce zřítilo letadlo An-26 a zahynulo všech 28 lidí, kteří byli na jeho palubě, připomněla agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme