USA slaví den novinových poslíčků a kamelotů. Tisk roznášeli i Walt Disney nebo Wayne Gretzky

Prvním americkým kamelotem, tedy pouličním prodavačem novin, byl desetiletý chlapec Barney Flaherty. Smlouvu s vydavatelem deníku New York Sun uzavřel 4. září 1833. Proto si tento den připomínají Američané jako den novinových poslíčků a kamelotů. Flaherty se ale nakonec proslavil v profesi, která s novinami moc nesouvisela.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamelot, noviny, roznos novin, roznášení novin, novinový poslíček (ilustrační foto)

Kamelot, noviny, roznos novin, roznášení novin, novinový poslíček (ilustrační foto) | Foto: DieElchin | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zakladatel listu New York Sun, tiskař a novinář Benjamin Day věděl, jak přivábit čtenáře. Newyorské Slunce, které svítí všem, jak pravil Dayův reklamní slogan, psalo o zločinech, aférách všeho druhu i senzacích typu život na Měsíci. To vše za pouhý cent, tedy v přepočtu tak 20 haléřů.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA slaví den novinových poslíčků a kamelotů. Tisk roznášeli i Walt Disney nebo Wayne Gretzky. Téma pro Helena Berková

Barney Flaherty se narodil v irském Corku. Když mu bylo sedm let, rodina emigrovala do Ameriky. Jeho tatínek začal v New Yorku pracovat jako policista.

Barney byl podle všeho přičinlivý chlapec, dělal poslíčka, pracoval v tiskárně a statoval v divadle. První mluvenou roli dostal, když mu bylo dvanáct, a divadlu pak zůstal věrný do smrti.

Ve čtyřicátých letech 19. století už vystupoval jako irský komik pod uměleckým jménem Barney Williams. Když mu bylo 25 let, vzal si kolegyni, herečku Marii Prayovou. Vystupovali pak jako dvojice - irský chlapec a americká dívka. A měli úspěch.

Podnikli čtyřleté evropské turné, v Londýně hráli dvakrát pro královnu Viktorii. Později vystupovali před Abrahamem Lincolnem a vojáky Unie.

Flaherty zemřel v 51 letech na mrtvici. Amerika na něj nezapomněla, 4. září - na výročí dne, kdy se desetiletý Barney stal pouličním prodavačem newyorského Sunu - slaví den novinových poslíčků a kamelotů.

Disney, Eisenhower, Truman, Gretzky

Mají dokonce svou síň slávy, ve které najdeme jména jako Walt Disney, John Wayne, Dwight Eisenhower, John Edgar Hoover, Harry Truman, Martin Luther King nebo Wayne Gretzky. Ti všichni v mládí roznášeli noviny.

Tři stovky amerických novin vydaly úvodníky na podporu svobody tisku. Vadí jim útoky Trumpa

Číst článek

Poslíčků a kamelotů dříve bývaly statisíce, a nejen v Americe, dnes už jich ale tolik není. Noviny jsou dostupné na internetu. A také tu jsou obavy rodičů o bezpečnost dětí, takže noviny dnes rozvážejí většinou dospělí.

A že tahle práce nemusí být omezena věkem, o tom svědčí slova devadesátníka Billa Ogdena. „Prostě mě to baví,“ říká novodobý kamelot.

Noviny roznáší ve vesničce Upavon v britském Wiltshire. Považuje se za nejstaršího novinového poslíčka na světě a v Upavonu a okolí ho mají za hrdinu.

„V jisté fázi si zkrátka musíte vybrat: buď budete sedět doma a jen přežívat, anebo dál dělat. A když vás práce baví, tak proč přestávat? Tak je to," dodává Ogden.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme