Kameramanku, která kopala do migrantů, potrestal maďarský soud tříletou podmínkou

Kameramanka Petra Lászlóová, která byla předloni u maďarsko-srbské hranice natočena, jak kope do migrantů, byla odsouzena k tříleté podmínce za výtržnictví. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na maďarská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Lászlóová podrazila nohy uprchlíkovi s dítětem, který kolem ní utíkal před maďarskými policisty | Zdroj: Reuters

Stanice N1TV ukončila s Lászlóovou zaměstnanecký poměr poté, co se na veřejnost dostalo video natočené v září 2015 u maďarsko-srbské hranice, kde ve vypjaté situaci uprchlíci prorazili policejní kordon. Video, které na místě natočil německý novinář, zachytilo kameramanku maďarské televize, jak podráží nohy uprchlíkovi s dítětem v náručí a kope do běženců, mladé dívky a chlapce, kteří se prodrali přes policisty.

VIDEO: Maďarská kameramanka kopala do běženců, přišla o práci

Číst článek

Soudce verdikt odůvodnil tím, že chování Lászlóové se „příčí společenským normám“. Zamítl přitom argument jejího obránce, podle nějž kameramanka jednala v sebeobraně. Obžaloba už dříve prohlásila, že není důvod, aby Lászlóvá byla obviněna z rasově motivovaného zločinu z nenávisti.

Lászlóvá u soudu svědčila prostřednictvím videozáznamu. „Otočila jsem se a uviděla stovky lidí, jak se řítí mým směrem. Hrozně mě to vystrašilo,“ uvedla. Během výpovědi se rozplakala a hovořila o tom, že je kvůli incidentu obětí nenávistné kampaně a dostává výhrůžky smrtí, uvedla BBC.

Odsouzená se proti verdiktu hodlá odvolat, informuje Reuters.

Opět zadržovat migranty

Maďarská vláda ve čtvrtek rozhodla o znovuzavedení systému zadržování migrantů, oznámil šéf úřadu kabinetu premiéra János Lázár citovaný agenturou MTI. Důvodem jsou podle něj bezpečnostní rizika a obavy, že migrační tlaky na Maďarsko se v průběhu letošního roku zvýší. Vláda pověřila ministra vnitra, aby připravil okamžité znovuzavedení systému zadržování běženců. Žadatelům o azyl tak má být zamezeno ve volném pohybu po maďarském území do doby, než se vyřeší jejich případy.

Lázár uvedl, že opět stoupá počet migrantů, kteří se ze Srbska snaží dostat do Maďarska. Neúspěchem podle něj skončil podzimní i prosincový summit EU věnovaný problémům s migrací.

Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme